Windparken op de Noordzee | RVO.nl | Rijksdienst

Service menu right

Windparken op de Noordzee

08-04-2021

Er zijn 7 actieve windparken op de Nederlandse Noordzee die gezamenlijk een opgesteld vermogen van ongeveer 2.450 megawatt (MW) kunnen opwekken aan elektriciteit.

  • Windpark Egmond aan Zee (OWEZ) opende in 2007 ongeveer 11 km voor de kust van Egmond aan Zee met een vermogen van 108 MW.  Shell en Nuon hebben onder de naam NoordzeeWind gezamenlijk dit park gebouwd. Windmolentype: Vestas V90.
  • Prinses Amalia Windpark op ongeveer 23 km voor de kust van IJmuiden wekt sinds 2008 ongeveer 120 MW aan elektriciteit op. Eneco bouwde dit park. Windmolentype: Vestas V80.
  • In 2015 is het derde windpark geopend: windpark Luchterduinen op ongeveer 23 km voor de kust met een vermogen van 129 MW. Eneco en Mitsubishi Corporation realiseerden samen dit windmolenpark op zee. Windmolentype: Vestas V112.
  • De parken Buitengaats en Zee-Energie (samen windpark Gemini) op 60 km zijn in 2017 ten noorden van de Waddeneilanden geopend met een gezamenlijk vermogen van 600 MW. 4 bedrijven hebben hun krachten gebundeld om Gemini mogelijk te maken: Northland Power (belang van 60%), Siemens (20%), Van Oord (10%) en HVC (10%). Windmolentype: Siemens SWT-4.0 -130.
  • Sinds eind 2020 levert het windpark Borssele I en II elektriciteit aan het net op het vaste land. Het windpark ligt ongeveer 24 km uit de Zeeuwse kust. Ørsted bouwde dit park. Windmolentype: het type Siemens Gamesa 8,0 MW-167 DD.
  • Eind 2020 is het windpark Borssele III en IV gerealiseerd door Blauwwind II c.v., een consortium van Shell, Van Oord, Eneco en Mitsubishi/DGE. Windmolentype: V164 - 9.5 MW.
  • Binnen het innovatiekavel (kavel V) van windenergiegebied Borssele zijn per februari 2021 2 windmolens, type V164 - 9.5 MW, in gebruik genomen door Two Towers (een consortium van Van Oord Renewable Finance, Investri Offshore en Green Giraffe Holding).

Bestaande windparken

WindparkAantal windmolensVermogen per windmolen (in MW)Vermogen windpark (in MW)In gebruik sinds
Borssele V (Innovatiekavel)29.5192021
Borssele I en II9487522020
Borssele III en IV779.5731.52020
Gemini Windpark15046002016
Luchterduinen4331292015
Prinses Amaliawindpark6021202008
Egmond aan Zee (OWEZ)3631082007
Totaal462 2459.5 

    Bent u tevreden over deze pagina?

    Verplichte velden zijn gemarkeerd met een *
    Mogen wij u benaderen voor een gebruikersonderzoek?
    De komende tijd zoeken wij testers voor het nieuwe ontwerp van onze website. Wij zijn benieuwd naar uw mening en gaan graag met u in gesprek. Een online interview duurt maximaal 45 minuten.