Economische missie Spanje: Luchtvaart, Defensie en Maritieme maakindustrie

Laatst gecontroleerd op:
11 maart 2026

Bent u actief binnen de luchtvaart- en defensiesector? Of doet u zaken in de maritieme maakindustrie? Er zijn zakelijke mogelijkheden in Spanje. Benieuwd? Ga dan mee op deze economische missie naar Spanje, met minister Sjoerd Sjoerdsma van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking. VNO-NCW is zakelijk missieleider. 

dinsdag
19 mei
t/m
donderdag
21 mei

Locatie

Madrid
ES

Deelname

  • Uiterste aanmelddatum: 25 maart 2026
  • Kosten: € 1.200 per organisatie, voor 1 persoon
  • Kosten voor iedere extra persoon: € 600
  • Maximaal 3 personen per organisatie
  • Voertaal: Engels

Organisatoren

  • Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO)
  • Ministerie van Buitenlandse Zaken
  • Nederlandse ambassade in Spanje
  • VNO-NCW
  • Maritime & Offshore NL
  • NAG
  • NIDV

Voor wie?

Wij organiseren deze missie voor Nederlandse bedrijven en kennisinstellingen uit de (civiele) luchtvaartsector, de defensiesector, en de maritieme maakindustrie.

Deze missie bestaat uit 2 sectorprogramma's. Een programma is voor luchtvaart en defensie. Het andere programma is voor de maritieme maakindustrie.

Kansen voor luchtvaart en defensie

Spanje investeert veel in technologie en innovatie binnen hun (civiele) luchtvaart en defensie. Daarom liggen er zakelijke mogelijkheden voor luchtvaarttechnologie, defensiesystemen en drones.

Nederlandse bedrijven en kennisinstellingen kunnen in Spanje:

  • samenwerken aan Research & Development. 
  • deelnemen aan Europese projecten.
  • zakendoen met grote Spaanse en Europese organisaties, of samen nieuwe technologie ontwikkelen.

Hieronder schetsen wij waarom Spanje belangrijk is voor beide sectoren.

Kansen voor de maritieme maakindustrie

Spanje investeert veel in duurzame scheepsbouw en maritieme technologie. Nederland heeft daarin een goede naam. Wij organiseren deze missie om deelnemers hun kansen voor handel en samenwerking te laten verkennen.

Waarom deelnemen? 

Wij geven hieronder per sector aan waarom deze missie interessant voor u kan zijn.

Tijdens deze missie kunt u contracten, intentieverklaringen of een Memorandum of Understanding (MoU) ondertekenen. Door dit te doen in aanwezigheid van minister Sjoerdsma, geeft u extra zichtbaarheid aan projecten en investeringen.

Programma

Op 19 mei start de missie in Madrid met onder andere een gezamenlijke kick-off en handelsdiner, in aanwezigheid van minister Sjoerdsma van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking.

Deelnemers van het programma Luchtvaart en defensie gaan daarna naar Sevilla, de andere deelnemers gaan naar Vigo.

We stemmen de sectorprogramma's zoveel mogelijk af op wensen van deelnemers, in overleg met brancheorganisaties Maritime & Offshore NL, NAG en NIDV. De definitieve programma's maken wij 1 of 2 weken voor de start van de missie bekend. 

Bekijk hieronder de concept-sectorprogramma's.

Deelname en Kosten

Deelname aan deze economische missie kost € 1.200 per organisatie (1 persoon). Voor elke extra persoon betaalt u € 600.

Deze kosten zijn inclusief deelname aan gezamenlijke programmaonderdelen, 1-op-1 matchmaking, lokale ondersteuning en vervoer (gekoppeld aan het missieprogramma).

Deze kosten zijn exclusief reis- en verblijfkosten (zoals internationale of binnenlandse vluchten en treinreizen), persoonlijke transfers en mogelijke annuleringskosten. Na sluiting van de aanmeldtermijn sturen wij u wel een reisvoorstel.

U kunt tot 30 dagen voor vertrek kosteloos annuleren. Na deze datum wordt de volledige deelnemersbijdrage in rekening gebracht. Bekijk ook de andere voorwaarden voor deelname aan handelsmissies.

Tijdens deze missie is de voertaal Engels.

Aanmelden

Wilt u deelnemen aan deze economische missie? Meld u dan hieronder aan. Let op: de uiterste aanmelddatum is 25 maart 2026. 

Meld u aan

Bij aanmelding vragen wij u of u meedoet aan 1-op-1 matchmaking: dit zijn zakelijke, persoonlijke afspraken op maat.

  • Een professionele matchmaker plant ongeveer 5 afspraken met Spaanse samenwerkingspartners, die passen bij uw organisatieprofiel en wensen. 
  • Per organisatie bieden wij matchmaking alleen binnen 1 sectorprogramma. 
  • De matchmaker kan dat het beste als u goed beschrijft welke zakenpartners u wilt spreken. Denk aan overheden, bedrijven, distributeurs, (kennis)instellingen of belangrijke stakeholders.
  • U verhoogt de kans op interessante afspraken door veel informatie te geven!
  • De afspraken vinden plaats tijdens de matchmakingsessie (zie programma).

Wij geven de voorkeur aan deelname door (minimaal) een persoon vanuit een Nederlandse vestiging. Elke persoon moet zich afzonderlijk aanmelden.Wij laten maximaal 3 personen per organisatie toe

Deelname aan deze missie is uitsluitend voor Nederlandse bedrijven, kennisinstellingen en organisaties die actief zijn in de sectoren defensie, luchtvaart en maritieme maakindustrie. Na uw aanmelding ontvangt u een ontvangstbevestiging. Deze bevestiging betekent echter niet automatisch dat u kunt deelnemen. U ontvangt een definitieve bevestiging van uw deelname, na sluiting van de aanmeldtermijn.

Bent u een ondernemende vrouw met internationale ambities? De overheid zet zich in voor meer diversiteit en moedigt daarom ook specifiek vrouwelijke ondernemers aan om internationaal te ondernemen. Dat doet zij via de campagne Groei over Grenzen. Bedrijven die internationaal zakendoen zijn namelijk productiever, innovatiever en succesvoller. Door mee te gaan met deze missie breidt u uw netwerk uit en vergroot u uw internationale kansen.

Organisatie

De Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) organiseert deze missie in samenwerking met het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Nederlandse ambassade in Spanje. De organisaties hieronder ondersteunen hen daarbij:

  • ondernemersorganisatie VNO-NCW
  • brancheverenigingen Maritime & Offshore NL, NAG en NIDV 

Maatschappelijk verantwoord ondernemen

De Nederlandse overheid vindt maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO) belangrijk. Zij onderschrijft de OESO-richtlijnen voor Multinationale Ondernemingen. Deze leggen de MVO-normen voor internationaal actieve ondernemers vast. Naleving van deze OESO-richtlijnen is een van de voorwaarden om mee te doen aan deze missie. 

Het invullen van een MVO-zelfscan en MVO-reputatiecheck door RVO kunnen onderdeel uitmaken van de aanmeldprocedure. Indien uw organisatie al over een geldige MVO-zelfscan beschikt, dan hoeft u deze niet opnieuw in te vullen. Lees de uitgebreide informatie hierover op onze website. 

Meer weten?

Heeft u nog vragen over deze missie? Onze contactpersonen helpen u graag verder. 

Karin Schipper, projectmanager Missies bij RVO
E: karin.schipper@rvo.nl

Alexander van der Kaa, projectmanager Missies bij RVO
E: alexander.vanderkaa@rvo.nl 

In opdracht van:
  • Ministerie van Buitenlandse Zaken
Heeft deze informatie u geholpen?