Ondernemers krijgen door nieuwe afspraken sneller aansluiting op elektriciteitsnet
Er komen nieuwe afspraken en acties om de wachtrij voor elektriciteitsaansluitingen in de komende jaren flink te verkorten. Door elektriciteitsverbruik naar rustigere momenten te verplaatsen, kunnen ondernemers tóch een aansluiting krijgen. De Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) helpt hen met informatie over de gevolgen van deze afspraken en acties.

Waarom is er een wachtrij?
Op veel plekken in Nederland is sprake van netcongestie. Ondernemers die daar een nieuwe of zwaardere aansluiting willen, moeten vaak lang wachten. Daardoor kunnen zij plannen om hun bedrijf te starten, uit te breiden of te verduurzamen vaak niet uitvoeren. Ook nieuwe huizen kunnen daar geen aansluiting op het elektriciteitsnet krijgen.
8 acties tegen de wachtrij
Het ministerie van Klimaat en Groene Groei, netbeheerders en bedrijven werken aan 8 acties om de wachtrij voor een elektriciteitsaansluiting te verkorten. Deze maken het makkelijker voor bedrijven om hun elektriciteitsverbruik te verplaatsen naar rustigere momenten. Dit zorgt ervoor dat een flink deel van de bedrijven op de wachtrij een aansluiting krijgt. De ontwikkeling van de wachtrij kan wel per regio verschillen.
Wat zijn de belangrijkste acties?
Dit zijn de belangrijkste acties om de wachtrij te verkorten:
- Netbeheerders krijgen meer financiële ruimte voor afspraken met bedrijven over flexibel verbruik en het vrijmaken van ruimte op het elektriciteitsnet.
- Er starten dit jaar minimaal 4 regionale tenders. In deze tenders kunnen ondernemers een bod doen om ruimte vrij te maken op het elektriciteitsnet. Dit kunnen energieproducenten of fabrieken zijn. Maar ook bedrijven die hun elektriciteitsverbruik kunnen aanpassen, bijvoorbeeld met een batterij. Bedrijven die minder geld nodig hebben om hun elektriciteitsverbruik aan te passen, maken meer kans om geselecteerd te worden.
- Er komt een ‘Top 50-aanpak’. Het ministerie van Klimaat en Groene Groei en netbeheerders maken afspraken met de 50 grootste gebruikers van elektriciteit die ook de mogelijkheid hebben om het elektriciteitsnet te ontlasten. Zo komt er meer ruimte op het elektriciteitsnet.
- Het ministerie van Klimaat en Groene Groei en de netbeheerders kijken kritisch naar de nog beschikbare ruimte op het elektriciteitsnet (reserveruimte) voor bijzondere situaties. Bijvoorbeeld hele koude dagen. Zij maken afspraken met bedrijven die dan minder elektriciteit kunnen verbruiken. Zo voorkomen we op die momenten overbelasting van het net.
"Met deze afspraken zorgen we dat zoveel mogelijk bedrijven en organisaties op de wachtlijst sneller kunnen worden aangesloten.”
Wilt u weten wat deze acties en afspraken voor u betekenen?
Bezoek daarvoor ons Loket Netcongestie. Hier leest u wat u als ondernemer kunt doen.
- Ministerie van Klimaat en Groene Groei

