1. Home
  2. Handelsakkoorden en -verdragen
  3. CETA: handelsakkoord EU - Canada

CETA: handelsakkoord EU - Canada

De inhoud van deze pagina is gecontroleerd op 13 juli 2026

Doet u zaken in Canada, dan wilt u waarschijnlijk alles weten over CETA. CETA is een handelsverdrag tussen de landen van de Europese Unie (EU) en Canada. Nederland is partij bij dit verdrag, en heeft het in 2022 geratificeerd. Sinds 2017 was het verdrag al voorlopig in werking.  In CETA staan afspraken over onder andere de handel in goederen, diensten en investeringen.

Bent u zich nog aan het oriënteren op de Canadese markt? Of zoekt u meer informatie, bijvoorbeeld over zakendoen in Canada? Kijk dan op onze Canada-pagina. U kunt ook contact opnemen met een van onze adviseurs.

Wat is CETA en wat zijn de voordelen?

CETA staat voor Comprehensive Economic and Trade Agreement. Dit betekent uitgebreide economische en handelsovereenkomst. De voordelen van het verdrag zijn direct te merken voor bedrijven:

  • Afschaffing of verlaging van invoerrechten. 98% van de importtarieven op producten vervalt uiteindelijk.
  • Het voorkomen van discriminatie. Nederlandse bedrijven krijgen in Canada dezelfde eerlijke kansen als hun Canadese concurrenten. Hetzelfde geldt voor Canadese bedrijven in Nederland.
  • Een gemakkelijker administratief proces en eenvoudigere douaneprocedures. Dit zorgt voor een snellere en goedkopere doorgang van goederen. Ook de handel in diensten wordt eenvoudiger.
  • Nederlandse dienstverleners en investeerders krijgen betere toegang tot de Canadese markt. Hetzelfde geldt voor Canadese dienstverleners en investeerders in Nederland. Het is mogelijk om deel te nemen aan Canadese overheidsaanbestedingen.
  • De mogelijkheid om met Nederlandse diploma's in Canada aan het werk te gaan, en andersom.
  • De mogelijkheid om Canadese (technische) standaarden te erkennen als gelijkwaardig aan Europese standaarden. Dit voorkomt onnodige dubbele testen voor bijvoorbeeld auto's.

Welke afspraken staan in CETA?

In het handelsakkoord met Canada staan afspraken over onder andere:

  • De handel in goederen (zoals rozen, kaas en machines);
  • De handel in diensten (zoals het ontwerp van een huis, de reparatie van een machine of het baggeren van havens);
  • Douaneformaliteiten (zoals welke formulieren nodig zijn bij de export van goederen);
  • Investeringen (zoals de opening van een nieuwe vestiging van een chipsleverancier);
  • Overheidsaanbestedingen (zoals de aanleg van een vliegveld voor een overheid);
  • Intellectuele eigendomsrechten (bescherming van onder andere octrooien, merken en auteursrecht);
  • De bescherming van rechten van werknemers en van milieuafspraken.

Hoe maakt u gebruik van de voordelen bij export?

Bekijk onze pagina Handelsakkoorden: welke bewijsstukken zijn nodig? voor meer informatie over het indienen van de bewijsstukken.

Meer weten? Bekijk Access2Markets over het CETA-akkoord.

De goederen moeten wel van preferentiële EU-oorsprong zijn. Alleen dan kunt u gebruik maken van de voordelen van het akkoord. Lees meer in ons artikel Profiteren van handelsakkoorden in 5 stappen.

Let op: goederen zijn onder het CETA-akkoord niet automatisch vrij van invoerrechten omdat de waarde onder de € 6.000 ligt. De grens van € 6.000 heeft te maken met de administratieve bewijslast voor de (preferentiële of EU) oorsprong van de producten. Lees meer over exportdocumenten op de website van KVK.

Veelgestelde vragen over CETA

Is CETA al in werking?

Het grootste deel van CETA wordt voorlopig toegepast sinds 21 september 2017. Onder andere de afschaffing van importheffingen, vereenvoudiging van procedures en betere toegang tot de Canadese dienstenmarkt zijn al in werking.

Enkele afspraken op het gebied van investeren in Canada treden pas in werking nadat alle EU-lidstaten het verdrag hebben geratificeerd. Nederland heeft het verdrag in 2022 geratificeerd. Welke lidstaten het verdrag al hebben geratificeerd of nog moeten ratificeren, vindt u op de website van de Europese Commissie.

Welke producten worden beschermd voor Nederland?

Door handelsverdrag CETA worden regionale Europese specialiteiten (ook wel 'geografische indicaties') beschermd in Canada. Canadese producenten mogen geen producten meer aanbieden onder deze streeknamen. Voor Nederland zijn 'Gouda Holland' en 'Edam Holland' beschermd in CETA.

Hoe kan ik meedoen aan Canadese overheidsaanbestedingen?

Via deze website van de Canadese overheid krijgt u een overzicht van alle Canadese aanbestedingsprocedures. U kunt hier deelnemen aan een aanbestedingsprocedure. Houd ook contact met de verschillende organisaties die in uw sector aanbestedingen uitschrijven, zodat u altijd op de hoogte bent van nieuwe kansen.

Waar vind ik meer informatie?

Vragen over EU-wetgeving?

Onze adviseurs helpen u graag verder.

In opdracht van:
  • Ministerie van Buitenlandse Zaken