Uitbreiding hoogspanningsnet met aandacht voor werelderfgoed
De inhoud van deze pagina is gecontroleerd op 22 juni 2026
Het elektriciteitsnet in Nederland raakt op veel plekken overbelast (netcongestie). Hierdoor moeten netbeheerders snel nieuwe kabels aanleggen en stations plaatsen. Tegelijkertijd moeten we ons UNESCO-werelderfgoed beschermen. Omdat de ruimte beperkt is, zorgt dit soms voor problemen. Toch kunnen de uitbreiding van het elektriciteitsnet en de bescherming van werelderfgoed goed samengaan.
Onderzoek naar het effect op werelderfgoed
Netbeheerder TenneT heeft samen met de ministeries van Economische Zaken en Klimaat (EZK) en Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) onderzoek naar de impact van netuitbreidingsprojecten op UNESCO-werelderfgoed laten doen. Dit onderzoek laat zien dat de negatieve effecten op werelderfgoed te voorkomen of te beperken zijn door onder andere:
- projecten vroegtijdig en in samenhang te beoordelen;
- te sturen op tracé- en locatiekeuzes.
Het onderzoek laat voor het eerst zien wat de projecten mogelijk betekenen voor erfgoed. En hoe goede afwegingen te maken zijn tussen netuitbreiding en erfgoedbescherming. Het rapport maakt onderdeel uit van de Versnellingsaanpak netcongestie.
Ruimte is beperkt
Werelderfgoed is van grote culturele en historische waarde. De locaties zijn beschermd en moeten behouden blijven voor toekomstige generaties. Tegelijkertijd groeit de noodzaak om het hoogspanningsnet uit te breiden voor de overstap van fossiele naar duurzaam opgewekte energie (energietransitie). En om netcongestie aan te pakken. De beschikbare ruimte in Nederland hiervoor is beperkt. Sommige geplande projecten vinden plaats in of bij werelderfgoedlocaties. Daarom is het nodig om af te wegen hoe netuitbreiding en erfgoedbescherming naast elkaar kunnen bestaan.
Advies van de minister van OCW
Op basis van dit onderzoek adviseert de minister van OCW de staatssecretaris van KGG en de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) over de effecten van netuitbreiding op UNESCO-werelderfgoed. Dit advies leest u hieronder.
- Ministerie van Economische Zaken en Klimaat