Handelsmissie Arizona: ruimtevaart en defensie
De inhoud van deze pagina is gecontroleerd op 17 juli 2026
Bent u actief in de ruimtevaart en defensie? En wilt u uw kansen in de wereldwijde ruimtevaartsector vergroten? Sluit u dan aan bij onze handelsmissie naar Arizona. Tijdens deze missie krijgt u inzicht in de nieuwste technologie en kunt u kennis uitwisselen. Ook ontdekt u samenwerkingsmogelijkheden op het gebied van defensie, optics en satelliettechnologie.
US
- Aanmelden is niet meer mogelijk
- Kosten: € 750 exclusief btw per bedrijf voor niet-PIB-deelnemers (gratis voor PIB-deelnemers)
- Reis- en verblijfskosten zijn voor eigen rekening
- Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO)
- SpaceNed
- Nederlands Consulaat-Generaal in San Francisco
- Nederlandse Ambassade in Washington DC
Voor wie?
Deze handelsmissie naar Arizona richt zich op Nederlandse bedrijven actief in:
- Navigatie en Space Domain Awareness (SDA)
- Observatie en sensortechnologie (optica, LiDAR, quantum sensing)
- Defensie surveillance en Intelligence, Surveillance & Reconnaissance (ISR)
- Satelliettechnologie: productie, payload-optimalisatie, veilige communicatie en geïntegreerde systemen
Heeft u expertise in deze gebieden? Dan profiteert u tijdens de missie van unieke netwerkmogelijkheden en technologische inzichten.
Waarom u deze missie niet mag missen
Nederland wil zijn positie binnen de wereldwijde ruimtevaartsector verder versterken, met bijzondere aandacht voor optics en defensiegerelateerde toepassingen. Technologieën zoals geïntegreerde fotonische circuits, geavanceerde sensoren en satellietsystemen worden steeds belangrijker. Deze technologieën helpen bij veilige communicatie, ruimtebewaking en observatie.
Arizona staat aan de top van defensiegedreven ruimtevaarttechnologieën. U krijgt tijdens de handelsmissie unieke toegang tot toonaangevende bedrijven zoals Raytheon, Honeywell en Northrop Grumman. Daarnaast bezoekt u de University of Arizona en Arizona State University, beide wereldleiders in ruimtevaartonderzoek.
Deze missie biedt u directe inzichten in de nieuwste technologieën. U wisselt best practices uit en identificeert concrete samenwerkingsmogelijkheden. Zo versterkt u uw internationale positie en die van Nederland op de Amerikaanse markt.
Conceptprogramma
Conceptprogramma
Het programma hieronder is voorlopig en kan nog wijzigen.
Zaterdag 17 oktober
- Reis naar Arizona
Zondag 18 oktober
- Strategische briefing
Strategische briefing met vertegenwoordigers uit het ruimtevaart-, defensie- en optics-ecosysteem van Arizona. Onderwerpen zijn onder meer:
- staatsbeleid
- ondersteuningsinstrumenten
- R&D-ontwikkelingen
- samenwerkingsmogelijkheden
Verwachte deelnemers zijn vertegenwoordigers van:
- de Arizona Space Commission
- de Arizona Defense and Industry Coalition (ADIC)
- de Arizona Commerce Authority (ACA)
- het Netherlands Business Support Office (NBSO) in Phoenix
Maandag 19 oktober
- Focus: laser-satellietcommunicatieBedrijfsbezoek aan Raytheon (RTX)
- Focus: elektro-optische observatiesystemen, waaronder hoogresolutie- en kostenefficiënte oplossingen, en geavanceerde ruimtevaarttechnologieënBedrijfsbezoek aan Elbit Systems
- Focus: hypersonische technologie, kleine satellieten, ruimteverkenning en autonome systemenBezoek aan de University of Arizona
Het bezoek aan de universiteit bestaat uit:
- een campusrondleiding;
- ontmoetingen met industriële partners en start-ups;
- een sessie over succesvolle samenwerking tussen wetenschap en bedrijfsleven;
- een netwerkevenement.
De University of Arizona behoort tot de toonaangevende instituten in de Verenigde Staten op het gebied van optica en ruimteonderzoek.
Dinsdag 20 oktober
- Focus: satelliet- en lasercommunicatie, navigatiesystemen, dataopslag en -verwerking, technologieën voor raketwaarschuwing en -trackingBedrijfsbezoek aan Honeywell
- Focus: satellietproductie, Space Domain Awareness - SDA, navigatie en beveiligde communicatieBedrijfsbezoek aan Northrop Grumman
- Focus: satelliettechnologie, Earth Observation, on-orbit sensors, grondcontrolestations en optische technologieënBezoek aan Arizona State University, inclusief een rondleiding door de Engineering Hub en een ontvangstbijeenkomst
Woensdag 21 oktober
- Terugreis naar Amsterdam
Deelname en kosten
Bent u deelnemer van het PIB-programma 'Netherlands industries for cooperation with US space industry’? Dan zijn de deelnamekosten gratis. Kosten voor niet-deelnemers van het PIB-programma zijn € 750 exclusief btw per organisatie.
De deelnamekosten zijn inclusief:
- deelname aan het collectieve programma;
- site visits en netwerkactiviteiten;
- lunches en diners die onderdeel zijn van het programma;
- lokale ondersteuning door de organiserende partijen.
De deelnamekosten zijn exclusief:
- internationale en binnenlandse reiskosten;
- hotelovernachtingen;
- individuele kosten buiten het programma;
- lunches, diners en afspraken buiten het collectieve programma.
Aanmelden
Aanmelden is niet meer mogelijk.
Let op: uw aanmelding betekent niet automatisch dat u deelneemt aan de missie. Op basis van het aantal aanmeldingen wordt een definitieve go/no-go beslissing genomen voor de uitvoering van de missie. Na sluiting van de aanmeldperiode ontvangt u hierover bericht.
Maatschappelijk verantwoord ondernemen
Maatschappelijk verantwoord ondernemen
De Nederlandse overheid vindt maatschappelijk verantwoord ondernemen belangrijk en onderschrijft de OESO-richtlijnen voor multinationale ondernemingen. Hierin staan de afspraken over verantwoord internationaal ondernemen. Een van de voorwaarden om mee te doen aan de missie is dat u zich houdt aan deze OESO-richtlijnen.
Vrouwelijk ondernemerschap
Vrouwelijk ondernemerschap
De overheid zet zich in voor meer inclusiviteit. RVO moedigt in het bijzonder vrouwelijke ondernemers aan om deel te nemen aan handelsmissies. We selecteren voor deelname niet op geslacht.
PIB-programma
PIB-programma
Deze handelsmissie wordt georganiseerd in het kader van het Partners for International Business (PIB) programma ‘Netherlands industries for cooperation with US space industry’. Dit is een meerjarige publiek-private samenwerking, ondertekend op 14 oktober 2022.
Meer weten?
Voor vragen neemt u contact op met:
Marcel Knoors, Afdeling Internationaal Ondernemen, Samenwerkingsprogramma's, RVO
E: marcel.knoors@rvo.nl
Hessel Kokke, SpaceNed
E: hessel.kokke@spacened.nl
- Ministerie van Buitenlandse Zaken