Impact maken op grote schaal met de CO₂‑Prestatieladder
Bij internationaal zakendoen moet u uw product of dienst in het buitenland op de markt brengen. RVO helpt u daarbij, samen met Nederlandse ambassades en consulaten in het buitenland. RVO ondersteunde ook Maud Vastbinder, manager van SKAO, met het internationaliseren van de CO₂‑Prestatieladder. En met succes! Samen met RVO-klantadviseur Finn van Naamen vertelt zij hoe de CO₂‑Prestatieladder z'n weg heeft gevonden naar andere landen.
De drijfveren van SKAO
De CO₂‑Prestatieladder is een managementtool voor CO₂-reductie. Hiermee kunnen ondernemers duurzamer aanbesteden, vertelt Maud Vastbinder. Zij is manager bij Stichting Klimaatvriendelijk Aanbesteden en Ondernemen (SKAO), de onafhankelijke eigenaar en beheerder van de CO₂‑Prestatieladder. SKAO is zelf geen mkb, maar een impact driven NGO. Impact maken staat dus voorop.
Duurzaam aanbesteden is geen onderwerp dat de harten sneller laat kloppen, vertelt Maud Vastbinder. "Het is onbekend en onbemind. En daardoor ook onderbelicht. Terwijl bedrijven en overheden via duurzaam aanbesteden veel impact kunnen maken op de wereld."
Dit verhaal van de CO₂‑Prestatieladder laat zien hoe RVO en het netwerk van ambassades ook u kunnen helpen om van uw idee een internationaal succes te maken. Wij luisteren graag naar uw verhaal en kijken hoe wij u daarbij kunnen helpen.
Internationale impactmakers is een serie verhalen van mkb'ers, die hun ervaringen met internationaal ondernemen delen. Ze vertellen ook over het contact dat ze daarbij hadden met RVO en het buitenlandnetwerk. Dit is de derde aflevering.

Van pilot in België naar uitrol in 6 landen
Hoe begon het internationale succes van de CO₂‑Prestatieladder?
15 jaar geleden werd SKAO opgericht om de CO₂‑Prestatieladder te beheren en door te ontwikkelen. Vanaf dat moment werden ze eigenaar en beheerder van dit duurzaamheidsinstrument, legt Maud Vastbinder uit. "En verantwoordelijk voor hoe het wordt gebruikt in de praktijk, en voor het verbeteren ervan."
Vanaf het begin was er uit andere landen interesse voor de CO₂‑Prestatieladder. "Toen hadden we onze handen nog vol aan het verbeteren van het systeem. Na een paar jaar dachten we: what's next?"
Tijdens de pilot in België bleek de ingewikkelde bestuurlijke structuur een grotere uitdaging dan verwacht. Via haar netwerk legde Vastbinder contact met een RVO‑klantadviseur. Die haar hielp bij het navigeren door de lokale regelgeving en netwerken.
De CO₂‑Prestatieladder is een duurzaamheidsinstrument. Het helpt bedrijven én overheden structureel hun CO₂‑uitstoot te verminderen. Zowel binnen de eigen organisatie, als met ketenpartners.
De Prestatieladder levert een methode om CO₂‑emissies terug te dringen én ambities te meten. Daarnaast functioneert de CO₂‑Prestatieladder als aanbestedingsinstrument. Daarmee kunnen organisaties duurzame impact maken via hun inkoopkracht.
Sinds de introductie ruim 15 jaar geleden hebben meer dan 8.000 organisaties een officieel CO₂‑Prestatieladdercertificaat behaald. In Nederland gebruiken al 350 publieke aanbestedende diensten de CO₂‑Prestatieladder als beoordelingscriterium bij aanbestedingen.
Maud Vastbinder: "Door deze brede adoptie, het bewezen trackrecord en de schaalbare aanpak is de CO₂‑Prestatieladder wereldwijd uniek - en loopt Nederland hiermee ver voorop."
Een voorbeeld uit Ierland
Een bedrijf kan zich bij een aanbesteding inschrijven op ambitieniveau 1 tot en met 5. Hoe hoger het ambitieniveau hoe meer CO₂‑reductie er is.
Per niveau is er een 'gunningsvoordeel' voor het deelnemende bedrijf. Bijvoorbeeld 5% korting op niveau 3, 7% op niveau 4 en 10% op niveau 5. Hierdoor maakt een bedrijf een grotere kans om een aanbesteding te winnen én wordt het financieel aantrekkelijk om echt CO₂ te gaan reduceren. Als het bedrijf wint, is het verplicht om (meestal) binnen een jaar een certificaat te halen via de CO₂-prestatieladder.
In Ierland ging de eerste aanbesteding over vernieuwing van asfalt. Een bedrijf won het op niveau 4. Intussen is de weg aangelegd en was de CO₂‑reductie maar liefst 21%.
Vanwege het succes van deze aanbesteding heeft Transport Infrastructure Ireland (TII) besloten om de CO₂‑Prestatieladder de komende 4 jaar ook toe te passen bij andere aanbestedingen.

Hoe een intakegesprek alles aan het rollen bracht
Tijdens een intakegesprek vertelde adviseur internationaal ondernemen Finn van Naamen aan SKAO meer over het buitenlandnetwerk. De CO₂‑Prestatieladder is best een gamechanger, geeft hij aan, dus je hebt ook veel betrokkenheid nodig, ook in het buitenland. "Wij konden ze introduceren bij economische afdelingen van de ambassades."
De rol van RVO zit hem dan ook in het maken van een soort vertaalslag. Van Naamen vertaalt dat intakegesprek naar een samenvatting met concrete stappen voor verdere ondersteuning. Zo kan hij de ambassades en consulaten goed informeren over waar een onderneming tegenaan loopt, of wat ze nodig hebben. "Daardoor is de introductie rechtstreeks en persoonlijk. Je bent een stap verder, je bent geïntroduceerd."
Van Naamen gaf SKAO ook de tip om naar het Nationaal Export Event (NEX) te gaan: "Dit event biedt veel kansen en is een aanrader voor bedrijven die willen internationaliseren."
Bezoek aan NEX gaf internationaliseren een kickstart
Het contact met RVO-klantadviseur Finn van Naamen verliep volgens Maud Vastbinder heel prettig. "Hij dacht mee en kwam met ideeën. Dat RVO internationaal actief is, wist ik niet. Ik dacht: RVO is er alleen voor Nederlandse ondernemers in Nederland."
Van Finn van Naamen kreeg SKAO dus ook de gouden tip om NEX te bezoeken, dé beurs voor ondernemers die internationaal zakendoen. Vastbinder vertelt dat ze daar contact legden met diverse afgevaardigden van ambassades. "Iedereen reageerde positief! Van daaruit gingen we mee met diverse handelsmissies en bezochten ten slotte ook de ambassades van die landen."
De vele contacten wierpen hun vruchten af: inmiddels wordt de CO₂‑Prestatieladder uitgerold in 6 landen: België, Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Ierland en Portugal. SKAO doet dit samen met lokale partners. Die spreken de taal, kennen de cultuur, leggen contact met de stakeholders, en organiseren events. Vastbinder: "We kunnen de CO₂‑Prestatieladder niet over de schutting gooien. Het moet in Duitsland een écht Duits instrument worden, en dus omarmd worden door de juiste mensen."
In Europa gaat duurzaam aanbesteden makkelijker omdat de regels grotendeels gelijkgetrokken zijn. Buiten Europa is het een stuk lastiger, vertelt Vastbinder. Toch loopt er ook een pilot in het Verenigd Koninkrijk. "Het is ook gaaf als Brazilië aanklopt, maar dan willen we het wel gelijk goed doen. De focus ligt nu nog op Europa."
Kan uiteindelijk de CO₂‑Prestatieladder ook wereldwijd zijn weg vinden? Het is een uniek hulpmiddel dat overal ter wereld ingezet kan worden, aldus Vastbinder. "Dit is een internationaal erkende best practice en biedt ook kansen om te laten zien wat Nederland doet!"

De introductie van de CO₂‑Prestatieladder in Frankrijk
Met RVO onderneemt u verder!
Wilt u net als SKAO verder ondernemen met hulp van RVO? Neem contact met ons op. Onze adviseurs staan voor u klaar.
- Ministerie van Buitenlandse Zaken