Regels en registratie voor uw transportvaartuig
Vaart u met een transportvaartuig waarmee u zelf geen vis vangt, maar wel overlaadt en vervoert? Dan wordt dat vaartuig gezien als een vissersvaartuig. Meld uw transportvaartuig daarom bij ons aan. Ook gebruikt u een elektronisch logboek bij het overladen en registreren van de rest van uw visreis. En u heeft een vismachtiging nodig.
Wat is een transportvaartuig?
Een transportvaartuig (carrier vessel) laadt vangsten over van vissersvaartuigen die visserijproducten hebben gevangen. Een transportvaartuig vangt zelf geen vis, maar wordt wettelijk wel gezien als een vissersvaartuig.
Volgens het gemeenschappelijk visserijbeleid (GVB) is het overladen van vis ook een visserijactiviteit. Daarom gelden veel regels voor vissersvaartuigen die vis vangen ook voor transportvaartuigen.
Regels voor transportvaartuigen
Voor transportvaartuigen gelden de volgende regels.
Transportvaartuigen van 12 meter of langer
Is uw transportvaartuig in totaal 12 meter of langer? Dan gelden de volgende voorwaarden:
- U heeft goedgekeurde satellietvolgapparatuur (Vessel Monitoring System, VMS) aan boord. Meer informatie hierover vindt u op Satellietvolgapparatuur aanmelden.
- U houdt de gegevens van de visreizen en overladingen bij in een elektronisch logboek. Verderop deze pagina onder Elektronisch Logboek: visreis en overladingen leest u hier meer over.
Transportvaartuigen van 15 meter of langer
Is uw transportvaartuig in totaal 15 meter of langer? Dan heeft u ook nog een Automatisch Identificatiesysteem (AIS) aan boord. Dit systeem heeft u van tevoren aangemeld bij de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI). Meer informatie hierover vindt u op de website van de RDI.
Uw vaartuig registreren
Wilt u een transportvaartuig gebruiken om beroepsmatig vis over te laden? Dan registreert u eerst uw transportvaartuig in het Nederlands Register van Vissersvaartuigen (NRV). Dit doet u via het formulier onderaan deze paragraaf. Ook vindt u hier een toelichting die u kunt gebruiken bij uw aanvraag.
Bijlagen meesturen
U stuurt een aantal bijlagen mee met uw aanvraag. Sommige stuurt u altijd mee, andere hoeven alleen in bepaalde situaties.
Deze bijlagen stuurt u altijd mee bij uw aanvraag:
- Bewijs van eigendom van het vaartuig. Dit is een bewijs van inschrijving in kadaster, koopakte of akte van transport.
- Meetbrief. Deze vraagt u aan bij de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT).
Deze bijlagen stuurt u alleen mee als dit voor u geldt:
Importeert u een vissersvaartuig uit een land buiten de Europese Unie (EU)? Dan stuurt u een uitschrijvingsbewijs uit het register van vissersvaartuigen van dat land mee.
Zijn de reder en eigenaar van het vaartuig niet dezelfde persoon? Dan stuurt u een kopie van overeenkomst tussen reder en eigenaar mee.
Heeft u satellietvolgapparatuur (VMS) aan boord? Dan stuurt u een bewijs van goedkeuring van de VMS mee. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft dit bewijs ondertekend. U leest hier meer over op Satellietvolgapparatuur aanmelden.
Registreert u het vaartuig namens de eigenaar? Dan heeft u een machtiging nodig om het formulier te ondertekenen. U stuurt deze machtiging mee.
Vismachtigingen
Naast uw inschrijving in het NRV heeft u nog vismachtigingen nodig. Verderop deze pagina onder Aanvragen vismachtigingen RFMO's leest u hier meer over.
Registratie wijzigen
Wisselt het transportvaartuig van eigenaar? Of krijgt het een nieuw tonnage of een nieuwe voortstuwingsinstallatie? Wijzig dan uw registratie. U vraagt een wijziging van de gegevens aan met het formulier hieronder. Lees ook de toelichting bij de aanvraag.
Afhankelijk van de wijziging die u doet, stuurt u bijlagen mee. In het formulier leest u welke dit zijn.
Registratie opheffen
U heft de registratie van uw vissersvaartuig op als:
- u het vaartuig naar het buitenland overbrengt;
- u het vaartuig niet meer voor commerciële visserijactiviteiten gebruikt;
- het vaartuig is gezonken of wordt gesloopt.
U vraagt een opheffing van de registratie aan met het formulier hieronder. Ook vindt u hier een toelichting die u kunt gebruiken bij uw aanvraag.
Elektronisch logboek: visreis en overladingen
Bent u kapitein van een transportvaartuig en laadt u vis over? Dan heeft u ook een elektronisch logboek nodig. Hierin registreert u uw hele visreis.
U stuurt berichten met de software van uw provider. Dit kan bijvoorbeeld met Efice, of andere software die overladingen ondersteunt. Via de provider komen de gegevens bij ons terecht. Deze gegevens komen in het vangstregister. Wij controleren of u de berichten op tijd heeft gestuurd en of deze compleet zijn.
De kapitein van het transportvaartuig vult altijd het elektronisch logboek in. Deze kapitein moet zich bij ons hebben geregistreerd. Dit kan met het aanvraagformulier Registratie kapitein.
Verplichte berichten
U verstuurt met het elektronisch logboek de volgende berichten:
Vertrekt u met als doel overladen in de haven van vertrek óf van aankomst? Dan stuurt u voor vertrek een DEP-bericht. Als reden voor vertrek geeft u ‘cruisen’ aan.
Binnen 24 uur nadat de overlading voltooid is, stuurt u een TRA-bericht. Duurt het overladen langer dan 24 uur? Dan geeft u de start- en eindtijd op.
U stuurt minstens 4 uur voordat u de haven in wilt varen een PRN-bericht. Komt u de haven binnen om daar (later) een overlading te doen van een ander vaartuig? Dan vult u als reden ‘overlading in haven’ in. Komt u de haven binnen om de overgeladen vangst te lossen? Dan vult u als reden ‘lossen’ in.
Dit bericht stuurt u bij aankomst in de haven. De reden van terugkeer is hetzelfde als in het PRN-bericht: ‘overlading in haven’ of ‘lossen’.
U geeft alle gevangen vissoorten door met een LAN-bericht. Zorg ervoor dat u de goede FAO-code, staat en aanbiedingsvorm doorgeeft. U stuurt uw LAN-bericht uiterlijk 24 uur na verkoop. Het weekend en officiële feestdagen tellen niet mee.
Wilt u uw gevangen vis ergens anders verkopen dan waar u deze heeft aangeland? Bijvoorbeeld: u heeft uw vangst aangeland in Harlingen, maar wilt de vis verkopen op Urk. De vis moet dan vervoerd worden. U stuurt hiervoor een TRN-bericht (transport). Dit doet u voordat u uw RTP-bericht (terugkeerbericht) stuurt.
In uw TRN-bericht staat:
- welke vissoorten worden vervoerd;
- de hoeveelheid vis (in kg) die wordt vervoerd;
- de laadplaats;
- de bestemming;
- het afleveradres;
- de datum van het transport;
- de naam van de tussenpersoon (consignatiehouder).
Waarom moet u dit doen?
De vervoerder kan uw gevangen vis alleen vervoeren als u een TRN-bericht stuurt. Dit doet u via het elektronisch logboek. De vervoerder heeft dit niet. Daarom verstuurt als kapitein dit TRN-bericht.
Vraag stellen of storing melden?
U kunt ons een WhatsApp-bericht sturen of bellen op het nummer 088 042 00 00. Of stuur een e-mail naar vangstregistratie@rvo.nl.
Tijdens kantoortijden reageren wij zo snel mogelijk. U kunt ons bellen buiten kantoortijden, maar wel alleen als er spoed is bij uw situatie. Bijvoorbeeld als u een bericht niet op tijd verstuurd krijgt door een storing.
Aanvragen vismachtigingen RFMO’s
Afhankelijk van de locatie waar u gaat overladen, heeft u een specifieke vismachtiging nodig. Meestal zijn dit vismachtigingen om te mogen overladen in gebieden die beheerd worden door de Regional Fisheries Management Organisations (RFMO’s). Deze gebieden bevinden zich over de hele wereld. Er zijn 2 typen RFMO’s:
- tonijn-RFMO’s
- RFMO’s voor een bepaald geografisch gebied
Wilt u een vismachtiging aanvragen om vis over te laden in een of meerdere RFMO’s? Zorg dan eerst dat uw transportvaartuig is ingeschreven in het NRV. Stuur daarna een e-mail naar vr@rvo.nl om uw vismachtiging aan te vragen. Noem in deze e-mail voor welke RFMO(’s) u een machtiging aanvraagt. Misschien vragen wij u om aanvullende informatie op te sturen.
Overzicht gebieden in beheer door RFMO
In de afbeeldingen hieronder ziet u welke gebieden onder welke RFMO vallen.

Regionale organisaties voor het beheer van hoog migrerende vissoorten (zoals tonijn)
CCSBT: Commission for the Conservation of Southern Bluefin Tuna
IATTC/IDCP: Inter-American Tropical Tuna Commission/International Dolphin Conservation Program
ICCAT: International Commission for the Conservation of Atlantic Tunas
WCPFC: Western and Central Pacific Fisheries Commission
IOTC: Indian Ocean Tuna Commission

Regionale organisaties voor het beheer van niet-tonijnvissoorten
CCAMLR: Convention for the Conservation for Antartic Marine Living Resources
CCBSP: Convention on the Conservation and Management of Pollock Resources in the Central Bering Sea
GFCM: General Fisheries Commission for the Mediterranean
NEAFC: North-East Atlantic Fisheries Commission
NASCO: North Atlantic Salmon Conservation Organisation
NAFO: North-West Atlantic Fisheries Organisation
NPFC: North Pacific Fisheries Commission
SEAFO: South-East Atlantic Fisheries Organisation
SPRFMO: South Pacific Regional Fisheries Management Organisation
SIOFA: South Indian Ocean Fisheries Agreement
- Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur


