Veelgestelde vragen over investeringen in de gebouwde omgeving

Laatst gecontroleerd op: 5 februari 2026

Op deze pagina vindt u veelgestelde vragen en antwoorden over investeringen in de gebouwde omgeving voor de EIA.

Waar moet het maatwerkadvies volgens code 210000 aan voldoen?

De belangrijkste onderdelen van het maatwerkadvies zijn:

  • U gaat met het maatwerkadvies minimaal naar energielabel A en minstens 3 labelstappen vooruit, vergeleken met de huidige situatie.
  • Het maatwerkadvies is opgesteld volgens de meest recente versie van de BRL9500-MWA-U Richtlijn.
  • De opstellend adviseur is gecertificeerd volgens de ISSO 75.2 en staat vermeld in het Centraal Register Techniek.
  • Het EP-U MWA is geregistreerd in de Rijksdatabase EP-Online.

Het is niet meer toegestaan om NEN 7120- of NV2014- rapportages aan te leveren.

Waar moet een energieprestatieverbetering van bestaande bedrijfsgebouwen (Renovatiestandaard) volgens code 210001 aan voldoen?

De belangrijkste onderdelen van de energieprestatieverbetering zijn:

  • U voldoet minimaal aan de renovatiestandaard voor utiliteitsgebouwen. Zie hiervoor de  toelichting in de Energielijst of onze informatie over de renovatiestandaard.
  • De energieprestatieverbetering is opgesteld volgens de meest recente versie van de BRL9500-MWA-U Richtlijn.
  • De opstellend adviseur is gecertificeerd volgens de ISSO 75.2 en staat vermeld in het Centraal Register Techniek.
  • Het EP-U MWA is geregistreerd in de Rijksdatabase EP-Online.

Het is niet meer toegestaan om NEN 7120- of NV2014- rapportages aan te leveren.

Wanneer moet een EPA-U-maatwerkadvies zijn opgesteld om in aanmerking te komen voor de codes 210000 en 210001?

  • Het Energieprestatieadvies utiliteit EP-U MWA moet zijn opgesteld vóór de investeringsdatum van de energie-investeringen. Deze volgorde van stappen is ook omschreven in de toelichting op de code in de Energielijst. Is dit advies opgesteld ná de investeringsdatum van de energie-investering? Dan krijgt u voor de gemelde investeringskosten onder code 210000 geen Energie-investeringsaftrek. Ook niet voor de kosten van het maatwerkadvies.
  • Het doel van code 210000 is bewustwording van de verschillende investeringen die bijdragen aan energiebesparing. Bij de controle letten wij specifiek op de samenhang van de verschillende investeringen volgens de omschrijving van code 210000. Hier staat namelijk 'een pakket van energie-investeringen’ gebaseerd op een Energieprestatie advies utiliteit EP-U MWA. Dit advies is de basis voor de investeringen die u kunt doen om een labelverbetering te krijgen voor een bestaand bedrijfsgebouw. De investeringen die hiervoor nodig zijn, kunt u vervolgens melden voor Energie-investeringsaftrek onder code 210000.
  • U kunt kosten voor energiebesparende investeringen die u deed op een moment dat het Energieprestatie advies utiliteit EP-U MWA nog niet gereed was, mogelijk wél melden onder specifieke codes van de Energielijst van het betreffende jaar.

Geldt onder energielabelverbetering van de codes 210000 en 210001 ook: het gaan van A naar A+ of A++?

Ja, van A naar A+ geldt als labelverbetering. Ook van A+ naar A++.

Een extra voorbeeld: een labelverbetering van G naar A++ heeft 8 labelsprongen.

Wat zijn de eisen aan de kleur wit van de dakbedekking, genoemd in de codes 210403b en 21404b van de Energielijst?

De Energielijst geeft geen precieze definitie van de kleur wit voor de dakbedekking. We accepteren de kleuren wit die vergelijkbaar zijn met bijvoorbeeld de RAL-kleuren 9003, 9010 en 9016. Lichtgrijs accepteren we niet.

Uit welke onderdelen moet het energiesysteem voor verwarmen en/of koelen van gebouwen (code 270204) minimaal bestaan?

Het energiesysteem (omschreven onder code 270204) is bedoeld om gebouwen gasloos te verwarmen en/of te koelen door middel van een hernieuwbare of duurzame bron.

Het moet hierbij gaan om een collectief systeem voor een bedrijfsgebouw en/of woningen. Dit systeem moet minimaal bestaan uit:

  • hernieuwbare of duurzame bron;
  • warmtepomp;
  • distributienet;
  • afleversets.

Zie ook hieronder een principeschema van de opbouw van het systeem.

In opdracht van:
  • Ministerie van Klimaat en Groene Groei
Heeft deze informatie u geholpen?