MIA\Vamil aanvragen
Wilt u gebruikmaken van de Milieu-investeringsaftrek (MIA) of de Willekeurige afschrijving milieu-investeringen (Vamil)? Vraag dan belastingvoordeel bij ons aan met eHerkenning (niveau 2+). Dien uw aanvraag op tijd in en lees hoe u het voordeel verwerkt in uw belastingaangifte.
Inloggen voor uzelf
Inloggen voor iemand anders
Stappenplan MIA\Vamil aanvragen
Volg onderstaand stappenplan voor het aanvragen van belastingvoordeel.
U krijgt alleen belastingvoordeel als het bedrijfsmiddel waarin u investeert:
- op de Milieulijst staat;
- én voldoet aan de eisen in de omschrijving op de Milieulijst. Het gaat dan om de omschreven bestemming, bestanddelen en de toelichting.
Op welke Milieulijst kijkt u?
Gebruik de Milieulijst en het aanvraagformulier van het jaar waarin u de koopovereenkomst of opdracht aan de leverancier (investeringsverplichting) bent aangegaan. Valt die datum in 2026? Dan gebruikt u de Milieulijst 2026.
Zoek in de Milieulijst 2026
Noteer de bedrijfsmiddelcode. Die vult u straks in op het aanvraagformulier.
Ligt de datum van uw koopovereenkomst of opdracht aan de leverancier in 2025?
Dan geldt de Milieulijst 2025. Die lijst vindt u in een brochure (pdf) op de pagina Publicaties MIA\Vamil. Let erop dat uw aanvraag binnen 3 maanden na de investeringsverplichting bij ons is ingediend.
U vraagt belastingvoordeel aan over uw investeringskosten. Het gaat dan om:
- aanschafkosten;
- voortbrengingskosten;
- of milieu-advieskosten.
Zorg dat u uw aanvraag op tijd doet. Per kostensoort gelden verschillende indientermijnen.
Aanschafkosten
U kunt belastingvoordeel krijgen voor de aanschafkosten van uw investering. Dit zijn de kosten van de aanschaf van een bedrijfsmiddel bij een leverancier. Dit bedrijfsmiddel staat op de Milieulijst. Hieronder vallen:
- aanschafprijs;
- aankoopkosten, zoals transportkosten, invoerrechten en notariskosten;
- kosten voor het bedrijfsklaar maken van het bedrijfsmiddel, zoals installatie- en montagekosten.
Wanneer vraagt u MIA\Vamil aan voor aanschafkosten?
Dit doet u binnen 3 maanden na de aankoopverplichting. Dit is de datum van de koopovereenkomst. Gebruik niet de offerte-, factuur-, installatie- of betaaldatum. Koopovereenkomsten zijn bijvoorbeeld:
- het akkoord op een offerte (getekend of per e-mail);
- het geven van een opdracht tot levering, zoals een getekend of digitaal verzonden bestelformulier;
- mondeling akkoord, zonder voorbehoud, van een aanbod tot koop.
Voorbeeld: geeft u op 1 juni akkoord op de offerte? Dan dient u vóór 1 september uw aanvraag in.
Voortbrengingskosten
U kunt ook belastingvoordeel krijgen voor voortbrengingskosten. Dit zijn kosten voor het in eigen beheer maken, samenstellen of bedrijfsklaar maken (monteren/installeren) van het bedrijfsmiddel waarin u investeert. Dit bedrijfsmiddel staat op de Milieulijst. Hieronder vallen:
- arbeidskosten (loon en overhead) van eigen of ingehuurde medewerkers;
- kosten voor materialen uit eigen magazijn;
- kosten voor onderdelen bij meerdere leveranciers die u zelf koopt en installeert.
Wanneer vraagt u MIA\Vamil aan voor voortbrengingskosten?
Dit doet u binnen 3 maanden na het einde van het kalenderkwartaal waarin u de kosten maakt. Een kalenderkwartaal duurt 3 maanden en start op: 1 januari, 1 april, 1 juli en 1 oktober.
Voorbeelden:
- Betaalt u op 1 augustus het salaris voor arbeid uit? Het kalenderkwartaal loopt tot 1 oktober. Dan dient u binnen 3 maanden na het einde van dat kwartaal uw aanvraag in, dus vóór 1 januari.
- Gebruikt u op 1 juli materialen uit eigen voorraad? Dan dient u vóór 1 januari uw aanvraag in.
- Bestelt u op 1 juni onderdelen? Dan dient u vóór 1 oktober uw aanvraag in.
Uitzondering: neemt u het bedrijfsmiddel al in gebruik binnen hetzelfde kalenderkwartaal als het kwartaal waarin u de kosten maakt? Dan dient u de aanvraag, voor de in dat kwartaal gemaakte kosten, in binnen 3 maanden na de datum van ingebruikname.
Voorbeeld: neemt u uw bedrijfsmiddel op 15 augustus in gebruik? Dan dient u vóór 15 november uw aanvraag in.
Milieu- en advieskosten
Tot slot kunt u ook belastingvoordeel krijgen voor milieu- en advieskosten. Dit zijn kosten voor onderzoek naar de milieueffecten van uw bedrijfsvoering, en advies over milieuvriendelijke alternatieven. Bekijk hiervoor de voorwaarden.
Wanneer vraagt u MIA\Vamil aan voor milieu- en advieskosten?
Milieu- en advieskosten vraagt u altijd aan in combinatie met aanschafkosten en/of voortbrengingskosten. U houdt hiervoor dus dezelfde momenten als hierboven aan.
Voor uw aanvraag heeft u eHerkenning nodig op niveau 2+ (eH2+) met een machtiging 'RVO-diensten op niveau eH2+' of 'Alle diensten op niveau 2+'. Beide regelt u bij een van de leveranciers van eHerkenning.
Volg de volgende stappen:
- Log hieronder in, ga naar 'Nieuwe aanvraag' en kies voor het formulier EIA, MIA of Vamil aanvragen.
- U hoeft geen bijlagen mee te sturen. Pas als wij uw aanvraag beoordelen, vragen wij om extra informatie. Zie voor meer informatie over ons beoordelingsproces onder 'Na uw aanvraag'.
- Bent u een samenwerkingsverband, zoals een maatschap of vennootschap onder firma? Dan doet u één aanvraag vanuit het samenwerkingsverband.
- Heeft u (nog) geen KVK-nummer, maar wel een RSIN-nummer? Kies dan voor de button ‘Aanvragen zonder ketenmachtiging’, ook als u voor uzelf aanvraagt.
Aanvragen voor uzelf
Aanvragen voor iemand anders
Na uw aanvraag
Kort na de verzending van uw aanvraag ontvangt u per e-mail een bevestiging met een referentienummer. Gebruik dit nummer bij contact over uw aanvraag.
Wilt u meer bekijken over uw aanvraag? Bijvoorbeeld over de ontvangst, registratie, controle, beslissing of bijhorende correspondentie? Of hierop reageren? Vul hieronder uw referentienummer in en ga naar uw aanvraag.
Bekijk wat u kunt verwachten of moet doen, nadat u een aanvraag heeft gedaan.
Log in met eHerkenning en open uw aanvraag onder 'Mijn aanvragen'. U vindt de berichten over uw aanvraag onder 'Documenten'.
- Hebben we voldoende informatie over uw aanvraag? Dan sturen we u binnen 10 werkdagen een beslissing over uw aanvraag.
- Is deze beslissing positief? Dan ontvangt u een verklaring dat u voor uw investering belastingvoordeel mag krijgen. U verwerkt deze verklaring in uw belastingaangifte.
- Hebben we toch extra informatie nodig? Dan sturen we u binnen 10 werkdagen een bericht waarin we u om meer informatie vragen. Denk bij deze extra informatie bijvoorbeeld aan:
- Een kopie van de koopovereenkomst, zoals een ondertekende opdrachtbevestiging of offerte;
- Een kostenspecificatie (uit bijvoorbeeld een gespecificeerde offerte of opdrachtbevestiging);
- Een technische specificatie/beschrijving van de bedrijfsmiddelonderdelen (uit bijvoorbeeld een offerte of brochure);
- Een kopie van certificaten, vergunningen en rapporten als dit nodig is volgens de omschrijving van het bedrijfsmiddel op de Milieulijst.
- We streven ernaar uw aanvraag binnen 8 weken na ontvangst van alle gevraagde informatie te beoordelen. U ontvangt dan een beslissing over uw aanvraag.
- Bent u het niet eens met onze beslissing? Dan kunt u binnen 6 weken na de datum van onze beslissing een bezwaar indienen bij ons. Hoe u dit doet, leest u in onze brief met de beslissing.
Voor de MIA
- Betaalt u alle kosten in één kalenderjaar? Dan past u de milieu-investeringsaftrek toe in uw aangifte over dat jaar.
- Betaalt u alle kosten verspreid over meerdere jaren? Dan geldt het volgende:
- Neemt u het bedrijfsmiddel in gebruik in het jaar van investeren? Dan past u de aftrek toe in uw aangifte over dat jaar.
- Neemt u het bedrijfsmiddel niet in gebruik in het jaar van investeren? Dan trekt u alleen het bedrag af dat u in het jaar van investeren betaalde. In de aangiftes over de volgende kalenderjaren verwerkt u de betalingen die u in die jaren doet.
U mag de milieu-investeringsaftrek niet later toepassen dan het kalenderjaar waarin u het bedrijfsmiddel in gebruik heeft genomen.
- Heeft u geen winst gemaakt? Dan geldt het volgende:
- Valt u onder de vennootschapsbelasting? Dan verrekent u de aftrek in het voorgaande jaar en alle jaren daarna. Overleg dit met uw belastingadviseur.
- Valt u onder de inkomstenbelasting? Dan verrekent u de aftrek in de 3 voorafgaande jaren en de 9 volgende jaren. Overleg dit met uw belastingadviseur.
Voor de Vamil
U kunt een milieuvriendelijke investering op een willekeurig moment afschrijven. U verlaagt hiermee de fiscale winst op een moment dat u dit het beste uitkomt. Bijvoorbeeld in een jaar waarin uw winst hoog is. Dit levert u een liquiditeits- en rentevoordeel op.
Willekeurig afschrijven betekent dus dat u naast de gewone afschrijving zelf bepaalt hoe en wanneer u een bedrijfsmiddel afschrijft. Houd daarbij rekening met de volgende punten:
- De willekeurige afschrijving is beperkt tot 75% van de investeringskosten die u heeft opgegeven. De overige 25% schrijft u normaal af.
- De boekwaarde van het bedrijfsmiddel mag niet lager worden dan de restwaarde.
- Neemt u het bedrijfsmiddel direct na aanschaf in gebruik? Dan mag u meteen beginnen met afschrijven.
- Neemt u het bedrijfsmiddel niet in gebruik in het investeringsjaar? Dan mag u maximaal afschrijven over het bedrag dat u betaalde in het investeringsjaar.
Bedrijfsmidel niet langer in uw bezit?
Paste u in vorige jaren al aftrek toe voor uw bedrijfsmiddel? En is het bedrijfsmiddel niet langer meer in uw bezit (bijvoorbeeld door verkoop)? Dan geldt soms een terugbetalingsverplichting. U doet dit via de desinvesteringsbijtelling in uw belastingaangifte. Lees meer over de desinvesteringsbijtelling.
U kunt de kosten in een ingediende aanvraag niet verhogen. Wel kunt u een extra aanvraag doen. Of de aanvraag intrekken en een nieuwe aanvraag indienen. Houd wel rekening met de indientermijnen. Die blijven gelden, ook voor de extra of nieuwe aanvraag.
Wilt u uw aanvraag wijzigen of intrekken?
Wijzigen
- Wijzigt uw bedrijfsvorm (bijvoorbeeld: een fusie, een zelfstandige wordt BV of andersom)? Geef dit dan per e-mail aan ons door. Stuur uw e-mail naar miavamil@rvo.nl.
- Verandert alleen de naam van uw bedrijf en blijven het KVK-nummer en RSIN-nummer gelijk? Dan heeft dit geen gevolgen voor de MIA\Vamil.
- Wijzigt uw adres? Geef dit dan door aan KVK. Wij gebruiken de adresgegevens van KVK.
- Heeft u een nieuwe contactpersoon of een andere contactpersoon bij dezelfde intermediair? Of wilt u de aanvraag intrekken? Dan wijzigt u dit zelf.
Aanvraag beheren
Wijzig uw contactpersoon onder het tabblad ‘Mijn gegevens’ of dien in het oudere aanvraagportaal een verzoek in via 'Mijn aanvragen'. U tekent dit verzoek als belastingplichtige zelf of u laat deze ondertekenen door uw gemachtigde.
Voor het intrekken van uw aanvraag gaat u naar 'Taken'. Trek met de knop 'Intrekken aanvraag' uw aanvraag in of dien in het oudere aanvraagportaal een verzoek in via 'Mijn aanvragen'. U tekent dit verzoek als belastingplichtige zelf of u laat deze ondertekenen door uw gemachtigde.
- Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat