Startup in Residence Intergov en Hervorming Betalingsregeling MKB INFRA naar Europese finale EEPA
De initiatieven Startup in Residence Intergov en Hervorming Betalingsregeling MKB INFRA© vertegenwoordigen Nederland tijdens de Europese finale van de Europese Awards voor Ondernemerschapsbevordering 2025 (EEPA). In november nemen zij het in Kopenhagen op tegen andere meest originele en succesvolle initiatieven van publiek-private partnerschappen uit de EU.

Op 18 juni maakte de jury de 2 winnaars van de Nederlandse voorronde bekend.
Startup in Residence Intergov
Startup in Residence Intergov (SiR Intergov) is een samenwerking van verschillende overheden en vernieuwt de manier waarop zij maatschappelijke opgaven aanpakken. Door innovatiechallenges uit te zetten en samen te werken met start-ups, ontstaat een kort-cyclische, lerende aanpak binnen de publieke sector. Start-ups ontvangen intensieve begeleiding, € 25.000 innovatiebudget en toegang tot publieke kennis, data en netwerken. Tegelijkertijd begeleiden ze ambtenaren in hun samenwerking met innovatieve ondernemers. Zo groeit het vermogen van de overheid om snel te experimenteren en effectieve oplossingen op te schalen. De impact is zichtbaar: meer dan 150 challenges, 1700+ aanmeldingen en 35% van de pilots leidt tot een duurzame vervolgopdracht. SiR Intergov is een samenwerking tussen de ministeries van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, Justitie en Veiligheid, Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur, Rijkswaterstaat, de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg en de gemeente Den Haag.
Hervorming Betalingsregeling MKB INFRA©
Het mkb vormt de ruggengraat van de regionale economie en speelt een cruciale rol in de infrasector. Deze bedrijven zijn niet alleen lokale kennispartners, maar ook maatschappelijke verbinders, werkgevers en steunpilaren bij evenementen en calamiteiten. Toch kampt de sector met een hardnekkig probleem: de voortdurende noodzaak tot voorfinanciering van projecten. Dit legt een zware druk op de liquiditeit van mkb’ers, belemmert investeringen in duurzaamheid en remt de ontwikkeling van een inclusieve samenleving. Om deze impasse te doorbreken, presenteren MKB INFRA een praktijkgericht en succesvol getest initiatief, ontwikkeld door en voor ondernemers. Met deze innovatieve betalingsregeling pakt de vereniging de kern van het financieringsprobleem aan en creëren ze ruimte voor structurele verbeteringen binnen de hele bouwkolom. De impact is aanzienlijk: jaarlijks staat er in de sector voor € 3 miljard aan vorderingen open. Daardoor loopt de sector minimaal € 150 miljoen aan rentekosten mis – geld dat hard nodig is voor de duurzaamheidsopgave. MKB INFRA is dé vereniging van mkb-bedrijven door en voor ondernemers in de grond- water- en wegenbouw.
De overige 4 initiatieven die deelnamen aan de Nederlandse voorronde op 18 juni waren:
- 10K Incubator
- Circulair Groningen Drenthe
- Startup Readiness Program (SRP)
- SHELEADS+ Global Foundation
“We hebben deze 2 inspirerende projecten genomineerd, omdat ze laten zien hoe belangrijk aandacht voor duurzaam ondernemerschap en het ontwikkelen van ondernemerschapsvaardigheden is. Nu en op de lange termijn. Ook zijn we onder de indruk van de gedrevenheid en getoonde resultaten van deze organisaties. We zijn verheugd om deze projecten de kans te geven zich op Europees niveau te presenteren en denken dat ze een grote kans maken om in Europa te winnen”.
Finale in Denemarken
Tijdens de finale in Kopenhagen tussen 10 en 12 november wordt bekend of de Nederlandse projecten één van de Europese Awards weten te winnen.
Innovatie stimuleren en belonen
De EEPA is een initiatief vanuit de Europese Commissie om initiatieven die ondernemers ondersteunen of faciliteren nu eens zelf in de spotlights te zetten. Daarmee erkent en beloont de Commissie de successen van partijen die met creatieve en inspirerende initiatieven ondernemerschap stimuleren. Dat kunnen (decentrale) overheden, kennisinstellingen, scholen of publiek-private samenwerkingsverbanden zijn. De Europese Commissie organiseert deze Awards al 16 jaar.
Meer weten?
Benieuwd naar meer achtergronden bij de verkiezing en eerdere winnaars? Lees meer over de Europese Awards voor Ondernemerschapsbevordering.