Milieulijst MIA\Vamil
Wilt u gebruikmaken van het belastingvoordeel op uw investering met de Milieu-investeringsaftrek (MIA) of de Willekeurige afschrijving milieu-investeringen (Vamil)? Dat kan als u investeert in een bedrijfsmiddel dat op de Milieulijst staat. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat past de Milieulijst ieder jaar aan, in samenwerking met ons. Lees de opvallendste wijzigingen in de Milieulijst 2026.
Vind uw milieuvriendelijke investering met belastingvoordeel
Voor uw investering geldt de Milieulijst van het jaar waarin u de verplichting tot de investering bent aangegaan (aanschaf- of opdrachtdatum). Bent u de investeringsverplichting in 2026 aangegaan?
Zoek in de Milieulijst 2026
Op de zoekpagina vindt u de lijst ook in een brochure. En u vindt er een overzicht van de investeringsmogelijkheden voor verschillende sectoren: industrie, landbouw, bouw en verkeer en vervoer (mobiliteit).
Bent u de investeringsverplichting in 2025 aangegaan?
Dan geldt de Milieulijst 2025. De brochure hiervan vindt u op Publicaties MIA\Vamil. Let erop dat u uw aanvraag binnen 3 maanden na de investeringsverplichting bij ons indient.
Wijzigingen in de Milieulijst 2026
Wij passen de Milieulijst ieder jaar aan. Bekijk hieronder de opvallendste wijzigingen per hoofdstuk in de Milieulijst 2026 (met een verwijzing naar de code van dat bedrijfsmiddel op de lijst). U vindt een uitgebreide toelichting op de wijzigingen in de brochure van de Milieulijst op Publicaties MIA\Vamil.
We willen grondstoffen en water besparen. U krijgt daarom ook belastingvoordeel voor:
- een toiletreinigingssysteem dat kalkaanslag en ander vuil verwijdert door ultrasone trillingen (A 1222). Hierdoor hoeft u geen chemicaliën te gebruiken.
- herbruikbare afdekhoezen voor het vastzetten van lading voor transport op pallets en rolcontainers (D 1265). Door een verplichte terugnamegarantie stimuleren we producenten om afdekhoezen een langere levensduur te geven.
- een voorziening voor het inzamelen van verfresten en spoelwater met een registratiesysteem (F 1703). Door een wasstation met spoelwaterrecycling te gebruiken, kunt u schildergereedschappen beter hergebruiken.
Per 1 januari 2026 vervangt het Circulair Materialenplan (CMP) het Landelijk Afvalbeheerplan (LAP3). Dat betekent dat we opnieuw kijken naar de bedrijfsmiddelen onder hoofdstuk 1 van de Milieulijst. Hierbij letten we op de minimale verwerkingsstandaard van afvalstromen en bijproducten die in het CMP staat.
We willen de voedselvoorziening en landbouwproductie verduurzamen. U krijgt daarom nu ook belastingvoordeel voor:
- een UV-gewasbeschermingsinstallatie op een glastuinbouwbedrijf (D 2132).
- een installatie voor organische nitraatproductie op een glastuinbouwbedrijf (F 2151).
- een automatisch meetsysteem voor ammoniakemissie in een stal (F 2207).
- luisdicht insectengaas voor pootaardappelen (B 2337).
- een CO₂-vervloeiingsinstallatie (D 2654).
U krijgt geen belastingvoordeel meer voor:
- een autonome mestverzamelrobot (B 2213), een ruwvoermengsysteem voor herkauwers (A 2218) en mulch-apparatuur (A 2375). U krijgt hiervoor geen belastingvoordeel meer, omdat deze technieken nu gangbaar zijn. U krijgt nog wel belastingvoordeel voor mestverzamelrobots die u gebruikt in huisvestingssysteem HA 1.38 onder bedrijfsmiddel F 2206.
- tanks, trekkende of dragende voertuigen bij plaatsspecifieke bemestingsapparatuur (E 2322) of bij een spuitmachine met detectie voor plaatsspecifieke toediening (B 2324). Alleen voor apparatuur die u gebruikt voor precisiebemesting of bespuiting, krijgt u nog belastingvoordeel.
Ook veranderen een aantal voorwaarden voor belastingvoordeel op:
- duurzame stallen. Een aantal huisvestingssystemen is uit de maatlat (MDV16) verwijderd. Daarmee vervallen een aantal extra voorwaarden rondom grondgebondenheid en het aantal dierplaatsen in de omschrijving van de stallen.
- biologische melkvee- en pluimveestallen (B 2201). U krijgt alleen nog belastingvoordeel voor huisvestingssystemen waarvan uitstootvermindering (emissiereductie) is bewezen of zeer waarschijnlijk is.
- een stofemissiereducerende techniek voor een pluimveestal (D 2235).
Voertuigen willen we op elektriciteit of op waterstof laten rijden. Daarom krijgt u nu ook belastingvoordeel voor:
- een elektrische maaiboot (E 3351).
- een mobiele reinigingsinstallatie voor rijplaten op een truckchassis (E 3421).
- een elektrische funderingsmachine ( E 3422).
- elektrische bakfietsen (D 3119 en F 3120) die u gebruikt voor het vervoer van dieren.
- oplaadkluizen (F 3211) die u gebruikt voor het opladen van elektrisch (hand-) gereedschap.
U krijgt geen belastingvoordeel meer voor:
- een oplaadpunt voor elektrische zware voertuigen en mobiele werktuigen (F 3721). Hiervoor kunt u de Subsidieregeling Private Laadinfrastructuur bij bedrijven (SPRILA) gebruiken.
- walstroomaansluitingen (G 3390 en G 3395).
- fouling release systemen (B 3332).
Het is in 2026 niet meer mogelijk MIA en Vamil te combineren met de volgende subsidies:
- Subsidie Schoon en Emissieloos Bouwmateriaal (SSEB).
- Subsidieregeling Waterstof in mobiliteit (SWIM).
Daarnaast veranderen een aantal voorwaarden voor belastingvoordeel op:
- elektrische bussen (A 3108). U krijgt alleen nog belastingvoordeel voor T100 touringcars die 100 kilometer per uur mogen rijden.
- elektrische mobiele werktuigen. Het bedrag waarvoor u in 2026 belastingvoordeel krijgt, is verhoogd naar 90% van het investeringsbedrag. Het minimale investeringsbedrag is € 25.000
We willen de industrie een bijdrage laten leveren aan het Schone Lucht Akkoord. Daarom krijgt u nu ook belastingvoordeel voor:
- stookinstallaties met een thermisch vermogen van meer dan 50 megawatt, onder een selectieve katalytische reductie-installatie (D 4315).
- aggregaten op biopropaan voor stroomvoorziening van lokale activiteiten (F 4317). Aggregaten op biogas kregen al belastingvoordeel.
- klimaatsystemen met dauwpuntkoeling (E 4241). De mogelijkheden om klimaatsystemen met dauwpuntkoeling te drogen, zijn uitgebreid.
Ook veranderen voorwaarden voor belastingvoordeel op:
- hoogspanningsschakelsysteem of gasgeïsoleerde leiding met een laag GWP-isolatiegas (A 4210). Alleen voor systemen voor het doorschakelen of het transport van hoogspanning van minimaal 146 kilovolt, krijgt u voortaan belastingvoordeel.
We willen een duurzame, circulair gebouwde omgeving. Daarom krijgt u nu ook belastingvoordeel voor:
- onkruidbestrijdingsmachine voor verhard oppervlak op basis van hoogspanning (A 5151).
- het verzamelen en afvoeren van zwerfafval op het land (kustgebieden en binnenwateren), dat valt onder bedrijfsmiddel F 5121.
Daarnaast veranderen voorwaarden voor belastingvoordeel op investeringen in:
- gebouwen. Voor alle gebouwen op de Milieulijst geldt dat een vakbekwame EP-U/D adviseur de BENG-berekeningen moet opstellen.
- BREEAM- en GPR-gebouwen met industriefunctie. Voor deze gebouwen is het maximale bruto vloeroppervlak waarvoor u belastingvoordeel krijgt, verhoogd van 5.000 vierkante meter bvo naar 7.000 vierkante meter bvo.
- circulaire gebouwen en woningen (G 5200 en G 5202). Het belastingvorodeel van MIA richt zich op innovatieve circulaire gebouwstrategieën. Voor strategie 1c (losmaakbaarheid) letten wij op niet-traditionele bouw. Daarom koppelen wij deze eis aan de Losmaakbaarheidsindex (Li). Ook is de MPG-eis voor woningen aangepast: de hoogte van de MPG-eis berekenen wij aan de hand van het gebruiksoppervlak.
- bedrijfsterreinen. Heeft u een MIA-aanvraag gedaan voor een circulair gebouw of circulaire woning? Dan mag u voor de kosten voor het biodivers en klimaatrobuust inrichten van het bijbehorende bedrijfsterrein, een aparte aanvraag indienen. Dit geldt voor de bedrijfsmiddelen in paragraaf 5.1 en 5.3. Voor duurzame gebouwen volgens BREEAM of GPR mag dit niet. Hier blijft gelden dat u voor de terreinkosten geen aparte aanvraag mag indienen.
- vergroenen van bedrijfsterreinen (E 5341). Hiervoor gelden maximale bedragen per vierkante meter.
Hoe gebruikt u de Milieulijst?
Op de Milieulijst staan bedrijfsmiddelen met belastingvoordeel. Bedrijfsmiddelen zijn zaken die u gebruikt in uw onderneming en die u niet wilt verkopen. U heeft ze nodig om uw producten te maken of uw diensten te verlenen.
Heeft u iets samengesteld uit meerdere onderdelen? En zijn die onderdelen afhankelijk van elkaar? Die zien we dan als één bedrijfsmiddel, als ze samen voldoen aan de omschrijving in de Milieulijst. Ook dan is belastingvoordeel mogelijk.
Per bedrijfsmiddel ziet u:
- de code die u gebruikt om het bedrijfsmiddel bij ons te melden;
- de naam van het bedrijfsmiddel;
- het doel van het bedrijfsmiddel en de eisen waaraan het moet voldoen voor het belastingvoordeel;
- de onderdelen waaruit het bedrijfsmiddel gewoonlijk bestaat. En soms eventuele andere onderdelen die ook deel kunnen zijn van uw milieu-investering;
- soms een maximaal bedrag waarover u belastingvoordeel krijgt. Dit maximum is dan uitgedrukt in een bedrag, een bedrag per eenheid of een percentage van het investeringsbedrag.
- soms een toelichting op de omschrijving.
De letter (A t/m G) in elke code is het percentage van de milieu-investeringsaftrek en/of willekeurige afschrijving (MIA, Vamil of een combinatie). Voor de meeste bedrijfsmiddelen heeft u MIA-voordeel én Vamil-voordeel. In onderstaande afbeelding ziet u de verschillende percentages die zorgen voor het belastingvoordeel.
Legenda bij de Milieulijst
MIA en Vamil zijn twee aparte regelingen met een grote overlap.
Voor de meeste bedrijfsmiddelen op de Milieulijst kunt u zowel MIA- als Vamil-voordeel krijgen.
Uitleg letters A tot en met G in een code op de Milieulijst:
A = 36% MIA + 75% Vamil
B = 27% MIA + 75% Vamil
C = alleen 75% Vamil
D = alleen 36% MIA
E = alleen 27% MIA
F = 45% MIA + 75% Vamil
G = alleen 45% MIA
Uw bedrijfsmiddel moet voldoen aan de omschrijving
Op de Milieulijst vindt u bedrijfsmiddelen met een:
- middelvoorschrift. Deze hebben een exacte technische omschrijving van het doel, het middel en de werking. Voor het krijgen van belastingvoordeel voor zo'n bedrijfsmiddel is het belangrijk dat uw bedrijfsmiddel aan deze exacte omschrijving voldoet.
- doelvoorschrift. Bij deze investeringen geven we alleen de milieuprestatie (het doel) aan. Dit geeft u meer ruimte voor investeringen in innovatie. Ook kunt u deze gebruiken voor investeringen in het verduurzamen van uw productieproces. Lees meer over de voorwaarden voor bedrijfsmiddelen met een doelvoorschrift.
Uw bedrijfsmiddel op de Milieulijst
Heeft u een voorstel voor een innovatief of milieuvriendelijk bedrijfsmiddel dat nog niet op de Milieulijst staat? Bijvoorbeeld omdat u als leverancier een techniek op de markt wilt brengen, of uw markt wilt verbreden? Laat uw bedrijfsmiddel dan op de Milieulijst zetten. Het belastingvoordeel verlaagt de financiële drempel voor de investering in het bedrijfsmiddel. Bovendien hebben bedrijfsmiddelen op de Milieulijst een aantoonbaar groen imago.
Hoe u een voorstel doet, leest u op onze pagina Uw bedrijfsmiddel op de Milieulijst.
- Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat