rVDM maatwerk vervoer zonder GR-apparatuur
Vervoert u mest met het realtime Vervoersbewijs dierlijke mest (rVDM)? Onder bepaalde voorwaarden hoeft u zich aan minder regels te houden. Het vervoer valt dan onder maatwerk vervoer. Wij leggen u stap voor stap uit hoe het rVDM voor u werkt.
Voorwaarden
De verschillende maatwerkgroepen en de voorwaarden die daarbij horen vindt u op rVDM voor maatwerk vervoer. Voldoet u niet aan de voorwaarden? Dan houdt u zich aan de regels voor het standaard vervoer.
Hoe werkt het rVDM?
Het rVDM voor maatwerk vervoer zonder GR-apparatuur bestaat uit 5 meldingen. In de tabel hieronder ziet u wie de meldingen doet. En wanneer en op welke manier. Melden kan bijvoorbeeld met een bedrijfsmanagementsysteem (BMS).
Door wie? | Hoe? | Wanneer? | |
---|---|---|---|
Vooraanmelding | Leverancier | e-cert.nl of BMS | Voor het vervoer |
Startmelding | Leverancier | e-cert.nl of BMS of rVDM-app | Voor het vervoer |
Weegmelding | Leverancier | e-cert.nl of BMS of rVDM-app | Tijdens het vervoer |
Losmelding | Leverancier | e-cert.nl of BMS of rVDM-app | Tijdens het vervoer |
Bevestigingsmelding | Leverancier en afnemer | e-cert.nl of BMS of rVDM-app | Na het vervoer |
U doet geen laadmelding. Dit is een verschil met het standaard vervoer.
De leverancier vervoert de mest zelf, en is verantwoordelijk voor de meldingen. Behalve voor de laatste. Bij die laatste melding zijn de leverancier en de afnemer samen verantwoordelijk.
Het vervoer in deze maatwerkgroep hoeft niet gedaan te worden door een geregistreerde intermediair. En het mag ook zonder GR-apparatuur. Dit is een verschil met het standaard vervoer.
Toch vervoer door geregistreerde intermediair?
Bent u een geregistreerde intermediair en rijdt u voor deze maatwerkgroep? Dat mag. U bent dan verantwoordelijk voor het rVDM en doet de meldingen.
Gebruikt u een voertuig met GR-apparatuur? Dan moet u hiermee toch de laad- en losmelding doen. U kiest dan voor een andere maatwerkgroep: maatwerk vervoer met GR-apparatuur.
Voor het vervoer
U geeft de gegevens over het vervoer vooraf al door. Dat doet u in de vooraanmelding. Wat u precies doorgeeft ziet u hieronder. Later verstuurt u de startmelding. Hiermee bevestigt u de gegevens in de vooraanmelding. En geeft u aan dat het vervoer echt gaat beginnen.
De vooraanmelding doet u op e-cert.nl of met uw BMS. U doet deze melding op zijn vroegst 2 weken voor het vervoer. Dit kan tot vlak voor u het vervoer begint. U vult daarbij deze gegevens in:
- De datum waarop u gaat laden.
- Naam, adres en KVK- of relatienummer van de leverancier en afnemer. Bij een klein bedrijf (zonder KVK) of particulier vult u een relatienummer in.
- Het geschatte gewicht van de vracht.
- Het kenteken van het trekkende en het (laatste) getrokken voertuig.
- De locaties van het laden en lossen. U geeft hiervoor het Uniek Bedrijfsnummer (UBN) op of de postcode van de locatie.
- Gaat de mest naar een opslag van een intermediair? Of komt de mest daarvandaan? Dan vult u het registratienummer van de opslag in.
- Mestcodes. Bij meer soorten mest vult u ook het percentage van elke mestsoort in.
- Opmerkingscodes, als die bij het vervoer horen.
Na het versturen van de vooraanmelding
Als u de vooraanmelding heeft verstuurd, krijgt u een rVDM-nummer. U kunt alle gegevens van het rVDM nog aanpassen. Dit kan totdat u de startmelding doet.
De startmelding doet u op e-cert.nl, met uw BMS of met de rVDM-app. U doet deze melding op zijn vroegst 2 werkdagen voor het vervoer. Dit kan totdat u begint met laden. Met de startmelding bevestigt u de gegevens uit de vooraanmelding. Sommige gegevens kunt u later nog veranderen.
Tot aan het laden kunt u dit nog veranderen:
- kenteken(s) van het voertuig
- als de leverancier een intermediair is: registratienummer van de opslag waaruit de mest wordt afgevoerd
- als de mest een mengsel is: de percentages van de soorten mest
- mestcode(s)
Tot aan het lossen kunt u dit veranderen:
- gegevens van de afnemer
- UBN of postcode van de locatie van het lossen
- als de afnemer een intermediair is: registratienummer van de opslag waarin de mest wordt gelost
- opmerkingscodes, als het gaat om 31, 39, 71 of 72.
Let op! Heeft u net mestopslagen of voertuigen geregistreerd? Of is iemand zojuist bij ons ingeschreven? Dan staan deze gegevens pas de volgende dag in het rVDM-systeem.
Als u toch niet gaat rijden
Gaat het vervoer niet door en heeft u de startmelding al verstuurd? Dan moet u deze intrekken. Het rVDM vervalt dan. Als u daarna besluit toch te willen rijden, dan begint u met een nieuwe vooraanmelding. Heeft u de startmelding nog niet gedaan? Uw vooraanmelding vervalt automatisch na 14 dagen. Maar u kunt deze ook zelf intrekken.
Tijdens het vervoer
Tijdens het vervoer geeft u deze meldingen door:
- weegmelding
- losmelding
Direct na het lossen doet u de weegmelding. Dit doet u op e-cert.nl, met uw BMS of met de rVDM-app. U weegt de mest niet, maar u bevestigt met deze melding het geschatte gewicht uit de vooraanmelding. Klopt de schatting niet? Dan kunt u die aanpassen.
De losmelding doet u op e-cert.nl, uw BMS of met de rVDM-app. U geeft bij de losmelding de datum en het tijdstip van het lossen door.
Na het vervoer
Als het transport is gelost is er nog één melding: de bevestigingsmelding. De leverancier en de afnemer doen deze melding. Hiermee bevestigen zij dat het vervoer klaar is en dat de gegevens in het rVDM kloppen.
Na het lossen bevestigen de leverancier en de afnemer het rVDM. Dit doen ze binnen 7 dagen. Ze krijgen hiervoor automatisch een bericht. Particulieren en kleine bedrijven zonder KVK-nummer hoeven dit niet te doen.
Leveranciers en afnemers bevestigen deze gegevens:
- Hun eigen naam, adres en relatie- of KVK-nummer
- Het registratienummer van de opslag of de locatie waar is geladen (leveranciers) of gelost (afnemers)
- De samenstelling van de mest (mestcode en percentages)
- Het geschat gewicht van de vracht
- De laaddatum van het vervoer
- Opmerkingscodes, als die bij het vervoer horen
Klopt er iets niet in het rVDM? Dan kunnen de leverancier en afnemer dit aangeven. Dit kan op e-cert.nl, met een BMS of met de rVDM-app. Hoe dat werkt, leest u in de handleiding Bevestigen of afwijzen op e-cert.nl. De vervoerder kan daarna het rVDM aanpassen en opnieuw een bevestiging vragen.
Stikstof en fosfaat voegen wij toe
De hoeveelheid stikstof en fosfaat in de mest hoeft u niet te berekenen. Wij doen dit voor u. Dit doen we met het gewicht van de vracht en de forfaits (wettelijke normen). Deze normen staan in tabel 11 op Tabellen mest. De hoeveelheid stikstof en fosfaat voegen we daarna toe aan uw rVDM. U vindt het complete rVDM daarna in Mijn dossier.
Bijhouden in uw administratie
U bewaart de naam van de chauffeur van het vervoer in uw administratie. Dit doet u binnen 1 dag na het vervoer. Zo kan bij een controle gemakkelijk navraag gedaan worden bij de chauffeur.
U hoeft geen route-informatie te bewaren. Dit is een verschil met het standaard vervoer.
Verzamel-rVDM
Doet u meerdere transporten op één dag naar dezelfde bestemming? Dan hoeft u niet voor elke rit een rVDM in te vullen. U kunt ook één Verzamel-rVDM sturen. Dat scheelt voor u weer onnodige administratie. Lees meer op Verzamel-rVDM gebruiken.
Gegevens van rVDM veranderen
Wilt u de gegevens van een rVDM veranderen? Hoe u dit doet hangt af van de situatie. Lees meer op Gegevens van het rVDM veranderen.
Video: Vervoeren met rVDM voor leverancier zonder GR-apparatuur
In deze video leggen wij uit hoe het rVDM werkt als u geen geregistreerd intermediair bent en dierlijke mest vervoert naar een afnemer. Dat noemen we maatwerk vervoer zonder GR/GPS. We vertellen hoe en wanneer u melding moet maken.
Titel: Vervoeren met rVDM voor leverancier zonder GR/GPS (2023)
VOICE-OVER: Bent u leverancier van dierlijke mest en vervoert u deze zélf naar uw afnemer? En bent u geen geregistreerde intermediair?
Bij dit maatwerk vervoer zonder GR/GPS-apparatuur zijn er in totaal vijf meldingen. U doet namelijk geen laadmelding. Vanaf 1 januari 2023 doet u vooraf de vooraanmelding en de startmelding via de webschermen van e-CertNL of eventueel via een BMS.
VOICE-OVER: Bij meerdere transporten op dezelfde dag naar dezelfde afnemer mag u één verzamel-rVDM aanmaken.
Direct na het lossen doet u een weeg- en losmelding. U hoeft de mest niet te wegen. U bevestigt het geschatte gewicht uit de vooraanmelding of u past dit aan.
VOICE-OVER: Bij een verzamel-rVDM doet u dit na de laatste vracht. Ná het vervoer doen u en uw afnemer binnen zeven dagen de digitale bevestigingsmelding.
Hiermee bevestigt u dat het vervoer klaar is en dat de gegevens in het rVDM kloppen.
RVO berekent de hoeveelheid fosfaat en stikstof in de mest forfaitair. De resultaten kunt u raadplegen op mijn.rvo.nl.
Wilt u een compleet overzicht van het rVDM bij maatwerk vervoer zonder GR/GPS? Kijk op rvo.nl/rvdm
www.rvo.nl/rvdm
Beeldlogo van het rVDM.
Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit.