Dierlijke mest vervoeren
Als u dierlijke mest vervoert, moet u dat bijna altijd melden. Dat doet u met het realtime Vervoersbewijs dierlijke mest (rVDM). Hoe u het rVDM gebruikt, hangt af van of u landbouwer, particulier of intermediair bent.
Alles over rVDM
Met het rVDM doet u voor, tijdens en na het vervoer meldingen over het vervoer. De meldingen doet u digitaal op e-cert.nl. Daar vindt u ook een handleiding voor het gebruik van het rVDM.
Mest vervoeren als landbouwer
Bent u landbouwer? Dan moet u meestal een intermediair inhuren om uw mest te laten vervoeren. Na het vervoer bevestigt u het rVDM op e-cert.nl. In sommige situaties mag u de mest ook zelf vervoeren. Lees meer op rVDM voor landbouwers.
Mest vervoeren als intermediair
Als intermediair doet u alle meldingen rond het vervoer. Meestal is het vervoer standaard vervoer. Bij standaard vervoer is GR-apparatuur, wegen, bemonsteren en analyseren verplicht. Er zijn ook soorten vervoer met speciale regels. Bijvoorbeeld afvoer van dierlijke mest naar particulieren. Dit noemen we maatwerk vervoer.
Mest vervoeren als particulier
Wilt u als particulier mest aanvoeren of afvoeren? Dan mag u dat zelf doen, of u huurt een vervoerder in. U heeft niet altijd een rVDM nodig. Lees meer op Particulieren met mest en grond.
Wanneer geen rVDM
U heeft geen rVDM nodig bij het vervoer van:
- dierlijke mest waarmee u vanuit het buitenland door Nederland rijdt zonder hier te lossen;
- mest van dieren die niet voor gebruiks- of winstdoeleinden worden gehouden, zoals hobbydieren;
- dierlijke mest binnen een landbouwbedrijf, bijvoorbeeld van de stal naar een perceel;
- dierlijke mest van een tuincentrum of hovenier naar een particulier.
Geen rVDM, wel administratieve verplichtingen
Bent u intermediair of landbouwer en vervoert u mestkorrels of substraat? Of mengsels van vaste meststoffen met maximaal 10% champost of dierlijke mest? Dan gebruikt u geen rVDM. Er zijn wel regels over het vervoer. En u houdt gegevens bij in uw eigen administratie.
Bent u producent van een van deze producten? Dan stuurt u ons elk kwartaal een overzicht van hoeveel van elk product u heeft geleverd. Dat overzicht noemen we de Mestkwartaalopgave.
Vervoert u mestkorrels uit een installatie die door de NVWA erkend is? Dan gebruikt u geen rVDM. U houdt zich dan wel aan de volgende voorwaarden voor vervoer en administratie.
Vervoer
Bij het vervoer is een document aanwezig met in ieder geval de volgende gegevens:
- dat het om mestkorrels gaat
- naam, adres en relatienummer of KVK-nummer van de leverancier
- naam en adres van de afnemer
- het RVO-relatienummer of KVK-nummer wanneer de afnemer een landbouwer of intermediair is
- het gewicht van de mestkorrels in tonnen of kilogram
- de gehaltes aan stikstof en fosfaat in de mestkorrels
- bij het vervoer naar het buitenland (export) zijn officiële documenten aanwezig
Administratie
U legt per product de volgende gegevens vast in uw administratie:
- hoeveel kilogram meststoffen u afvoert
- het aantal kilogram stikstof en fosfaat in deze meststoffen
- wie de afnemers zijn
Vervoert u substraat voor de champignonteelt naar een champignonteler? Of vervoert u grondstoffen voor de productie van substraat? Dan gebruikt u geen rVDM. Wel gelden de volgende voorwaarden voor afvoer en administratie.
Vervoer
U voert:
- substraat als tussenproduct af naar een substraatbereider;
- substraat af naar een champignonteler in Nederland of in het buitenland.
U levert geen substraat aan particulieren.
Administratie
U legt per mengsel de volgende gegevens vast in uw administratie:
- hoeveel kilogram substraat u afvoert
- de gehalten stikstof en fosfaat
- het aantal kilogram stikstof en fosfaat in het substraat dat is geleverd of geëxporteerd
- wie de afnemers zijn
Vervoert u mengsels van vaste mest met maximaal 10% champost of dierlijke mest? Dan gebruikt u geen rVDM. Wel legt u per mengsel de volgende gegevens vast in uw administratie:
- hoeveel kilogram meststoffen u afvoert
- de percentages van de verschillende mestcodes
- de gehalten stikstof en fosfaat
- het aantal kilogram stikstof en fosfaat in de meststoffen die zijn geleverd of geëxporteerd
- wie de afnemers zijn
Dierlijke mest in cijfers
De afgelopen jaren zijn er elk jaar een kleine miljoen transporten gedaan met dierlijke mest. Elk kwartaal publiceren we een actueel overzicht. Deze zijn gemaakt met gegevens uit de vervoersdocumenten van dierlijke mest. Dit is het meest recente kwartaaloverzicht.
- Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur