1. Home
  2. Energiebesparingsplicht
  3. EED-auditplicht
  4. Veelgestelde vragen energie-audit EED

Veelgestelde vragen energie-audit EED

Laatst gecontroleerd op: 7 oktober 2025

Vind hier antwoorden op veelgestelde vragen over de Energie-audit EED.

Welke deadline geldt voor mij voor de auditplicht?

U dient de nieuwe audit in binnen 4 jaar nadat u de vorige audit heeft ingediend.

Voorbeelden:
Vorige audit ingediend op 5 december 2019, dan is de deadline voor de volgende audit 5 december 2023.
Vorige audit ingediend op 1 mei 2021, dan is de deadline voor de volgende audit 1 mei 2025.

Heeft u nog niet eerder een audit ingediend? Dien dan de audit zo spoedig mogelijk in.

Mijn bedrijf is onderdeel van een internationaal concern, is dan een energie-audit EED verplicht?

Als uw bedrijf onderdeel is van een internationaal concern met in totaal 250 fte of meer, of met een totale jaaromzet van meer dan € 50 miljoen en een totaal jaarlijks balanstotaal van meer dan € 43 miljoen, moet dan een audit worden uitgevoerd?

Om te bepalen of de onderneming in Nederland EED-auditplichtig is, hoeft u alleen te kijken naar het Nederlandse deel van het concern. Dus het gaat om het aantal fte, de omzet en balanstotaal binnen de Nederlandse vestiging(en) van het concern. Zijn de criteria op het Nederlandse deel van toepassing, dan voert u over dat deel de EED energie-audit uit.

Hoe zit het met de auditplicht voor een bedrijf dat meerdere vestigingen heeft?

Voor een onderneming waarvan de verschillende vestigingen samen 250 fte of meer hebben of een jaaromzet van meer dan € 50 miljoen en een jaarlijks balanstotaal van meer dan € 43 miljoen, geldt de auditplicht voor het concern.

U hoeft niet te registreren voor de afzonderlijke vestigingen (ook niet als een afzonderlijke vestiging al voldoet aan de criteria om EED-auditplichtig te zijn). U registreert altijd voor het gehele concern. In het EED-auditrapport rapporteert u overigens wel over alle vestigingen.

Wat zijn de consequenties bij overschrijden van financiële of personeelsdrempel?

Als een onderneming in de loop van een boekjaar een financiële of personeelsdrempel overschrijdt, heeft dat geen onmiddellijke invloed op de status (KMO/ niet-KMO). U behoudt de status waarmee u het jaar begonnen bent. Die status verandert pas wanneer u de drempels tijdens 2 opeenvolgende boekjaren overschrijdt. Dit geldt zowel voor de overgang van mkb-onderneming naar grote onderneming als andersom.

Een onderneming moet binnen 1 jaar nadat het de status van grote onderneming heeft bereikt een EED-audit uitvoeren en een EED-auditrapport indienen.

Tellen franchisenemers mee bij het bepalen van de grootte van een onderneming?

Als een franchiseorganisatie zelfstandig opereert (de franchisegever heeft geen financiële banden met of zeggenschap over de franchisenemer, en de franchisenemers hebben onderling geen relatie in de zin van partner- of verbonden onderneming), dan hoeven de franchisenemers niet te worden meegeteld. De franchisenemers zijn dan zelfstandige ondernemingen.

Voor een zelfstandige franchisenemer wordt separaat bepaald of deze auditplichtig is.

Wat zijn mogelijke kosteneffectieve energiebesparingsmaatregelen?

In het EED-auditrapport staat welke energiebesparende maatregelen voor de onderneming kosteneffectief zijn. De EED-richtlijn heeft kosteneffectiviteit op dit punt niet nader ingevuld, maar de aanname is dat dit niet gelimiteerd is tot een terugverdientijd van 5 jaar. Dat wil zeggen dat ondernemingen ook de maatregelen - naast degene in de erkende maatregellijsten - bestuderen en indien kosteneffectief, noemen in het auditverslag.  

Wie doet wat bij de energie-audit EED?

De onderneming of een externe dienstverlener, zoals een energieconsultant (in opdracht van de onderneming), voert de audit uit en stelt een EED energie-auditrapport op.

Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO):

  • beoordeelt of de onderneming aan de verplichtingen en kwaliteitseisen voor het EED energie-auditrapport voldoet;
  • monitort de voortgang en de kwaliteit van de EED energie-auditrapportages;
  • rapporteert hierover aan de verantwoordelijke ministeries en de Europese Commissie.

De goedgekeurde EED energie-auditrapportages stellen we ter beschikking aan de lokale bevoegde gezagen Wet Milieubeheer. Zij kunnen hierover in gesprek gaan met uw onderneming.

Wat kan ik doen als vastgoedbeheerder of ondernemer met meerdere panden en/of vestigingen?

Heeft u als vastgoedbeheerder meer dan 100 panden in eigendom of in beheer? Of bent u een ondernemer met tientallen of meer vergelijkbare vestigingen. Kies dan voor een steekproefaanpak:

Kan ik een energie-audit ook gebruiken voor de vergunningverlening?

Valt uw onderneming onder de categorie C-inrichtingen? Neem dan, voor u aan de energie-audit begint, contact op met uw lokale bevoegd gezag (gemeente, omgevingsdienst of provincie). Een energie-audit kan waarschijnlijk met wat aanvullingen ook voldoen voor de vergunning.

Let op: De energie-audit moet wel blijven voldoen aan de hiervoor gestelde voorwaarden.

Het formulier doet het niet. Wat moet ik doen?

Het formulier werkt niet altijd goed bij bepaalde browserinstellingen. Het beste is dat u het formulier in een andere browser opent en dan het formulier (verder) invult. Meestal zijn de problemen dan verholpen. Het formulier werkt overigens het best met de browser Microsoft Edge.

Ik huur mijn bedrijfspand, welke zaken moet ik opnemen in de energie-audit?

Situatie 1. Eén gebouw met één huurder

Is uw bedrijf de enige huurder van het gebouw? Dan bent u verantwoordelijk voor het uitvoeren van de energie-audit. Hierbij moet u het gebouw en de daaraan gekoppelde installaties, activiteiten, apparatuur en zakelijk vervoer in de audit opnemen. Overleg met de gebouweigenaar voor mogelijke gebouwmaatregelen. 

Als de eigenaar van het gebouw zelf ook energie-auditplichtig is, moet deze apart een audit uitvoeren als het gaat om het gebouw en de installaties die onder zijn beheer vallen. In dit geval hoeft u als huurder deze specifieke onderdelen niet op te nemen in uw eigen energie-audit.

Situatie 2. Eén gebouw met meerdere huurders

Zijn in uw gebouw meerdere huurders gevestigd? En is de eigenaar energie-auditplichtig? Dan is de eigenaar verantwoordelijk voor het uitvoeren van de energie-audit. Deze audit gaat over het onderzoek naar het gebouw en de installaties die eigendom zijn van de eigenaar. 

Bent u huurder en heeft u zelf een energie-auditplichtige onderneming in het gebouw? Dan blijft u zelf verantwoordelijk voor de energie-audit voor uw specifieke activiteiten, apparatuur, installaties in eigen beheer en zakelijk vervoer.

Heeft deze informatie u geholpen?