Nieuwe windparken op zee
Windenergie op zee is belangrijk voor Nederland. Hoeveel willen we precies opwekken? En wanneer willen we de nieuwe windparken realiseren?
Waarom is windenergie op zee belangrijk?
We willen graag voor onze energie onafhankelijk zijn van andere landen. En als Nederland verder verduurzaamt, neemt ons elektriciteitsverbruik toe. Het is de bedoeling dat we steeds meer elektriciteit gaan gebruiken, in plaats van fossiele brandstoffen.
Windenergie op zee levert 'schone' elektriciteit die CO₂-uitstoot bespaart. Het is daarnaast een betrouwbare energiebron, omdat het altijd waait op de Noordzee. Daarom hebben we hier ook in de toekomst veel van nodig omdat we in 2050 klimaatneutraal willen zijn.
Doelstellingen
- Het eerste doel, 4,5 gigawatt (GW) in 2023, hebben we ruimschoots bereikt. In totaal stond er namelijk voor 4,7 GW vermogen aan windenergie op zee in dat jaar.
- Het volgende doel is om dit te verhogen naar 21 GW. Dit staat in de Routekaart windenergie op zee.
- Daarvan hebben we voor 5,5 GW aan windparken al een vergunning afgegeven. Deze windparken zijn in aanbouw.
- De ontwikkeling van windenergie op zee loopt in 2025 vertraging op door verslechterde marktomstandigheden. In plaats van de oorspronkelijk geplande 4 GW, geven we in 2025 een vergunning af voor een windpark van 1 GW.
Als het doel van 21 GW is bereikt, leveren de windparken 16% van de energie die we in Nederland nodig hebben.
30 tot 40 GW in 2040
In 2040 hebben we tussen de 30 en 40 GW vermogen aan windenergie op zee nodig. Daarmee kunnen we voldoende energie opwekken voor het energieverbruik van Nederland. Dit staat in het Windenergie Infrastructuur Plan (WIN) van juli 2025.
Dat is minder dan de eerdere verwachting van 50 GW. Dit komt doordat de overstap van fossiele brandstoffen op elektriciteit in onder andere de industrie minder snel gaat. Ook zijn de kosten voor de aanleg van windparken gestegen.
U leest meer over het Windenergie Infrastructuur Plan op de pagina Energie-infrastructuur op zee.
Actieplan windenergie op zee
Op Prinsjesdag presenteerde het kabinet het Actieplan wind op zee. Dit plan is opgesteld omdat de ontwikkeling van windenergie op zee in veel landen stil komt te liggen. Dit komt door stijgende kosten en minder vraag naar elektriciteit. Dit willen we in Nederland voorkomen. In het plan staan maatregelen om de bouw van nieuwe windparken financieel te steunen. Ook geeft het plan oplossingen om de vraag naar windenergie op zee verder te stimuleren.
U leest meer over het actieplan in het nieuwsbericht: Actieplan ondersteunt bouw van windparken op zee.

Routekaart windenergie op zee
De Routekaart windenergie op zee laat zien waar windparken liggen of komen. U ziet in de tabel hieronder wanneer we een vergunning afgeven voor deze windparken. En wanneer de toekomstige ontwikkelaar het windpark dan waarschijnlijk in gebruik neemt. Ook de windparken op zee die nu al in aanbouw zijn, vindt u in de tabel.
| Geïnstalleerd vermogen | Windenergie- gebied, kavel(s) | Vergunning- procedure | (Verwachte) ingebruik- name windpark | 
| 0,76 GW | Hollandse Kust (west), kavel VI | 2022 | 2026-2027 | 
| 0,76 GW | Hollandse Kust (west), kavel VII | 2022 | 2027 | 
| Ongeveer 2 GW | IJmuiden Ver, kavel Alpha | Q1 2024 | Q3 2029 | 
| Ongeveer 2 GW | IJmuiden Ver, kavel Beta | Q1 2024 | Q4 2029 | 
| Ongeveer 1 GW | IJmuiden Ver, kavel Gamma-A | Nog te bepalen | Nog te bepalen | 
| Ongeveer 1 GW | IJmuiden Ver, kavel Gamma-B | Nog te bepalen | Nog te bepalen | 
| Ongeveer 1 GW | Nederwiek, kavel I-A | Q4 2025 | Q4 2030 | 
| Ongeveer 1 GW | Nederwiek, kavel I-B | Q2-Q4 2026 | Q4 2031 | 
| Ongeveer 2 GW | Nederwiek, kavel II | Q2-Q4 2026 | Q2 2032 | 
| Ongeveer 2 GW | Nederwiek, kavel III | Q2-Q4 2026 | Q4 2031 | 
| Ongeveer 2 GW | Doordewind, kavel I | Q1-Q2 2027 | Q4 2032 | 
| Ongeveer 0,7 GW | Ten noorden van de Waddeneilanden, kavel I | Nog te bepalen | Nog te bepalen | 
| Ongeveer 0,7 GW | Hollandse Kust (west), kavel VIII | Nog te bepalen | Nog te bepalen | 
Nieuwe windenergiegebieden
Omdat windenergie op zee ook na de voltooiing van de huidige routekaart doorgroeit, kijken we nu al naar nieuwe windenergiegebieden. In deze windenergiegebieden kan het kabinet kavels aanwijzen voor de bouw van windparken na de huidige Routekaart. Het aanwijzen van deze nieuwe windenergiegebieden doet het kabinet in de zogenaamde 'Partiële herziening van het Programma Noordzee'. Dit is een aanvulling op het Programma Noordzee 2022-2027. De nieuwe partiële herziening verwachten we eind 2025.
In de Kamerbrief van vrijdag 18 april staat het concept voor de Partiële herziening. Het kabinet is van plan om windenergiegebied Doordewind (west) en Zoekgebied 6/7 aan te wijzen voor nieuwe windparken.
Reageren op ontwerp Partiële herziening Programma Noordzee 2022-2027
Van 12 mei tot 20 juni 2025 was het mogelijk om te reageren op het ontwerp van de Partiële herziening van het Programma Noordzee 2022-2027. Eind 2025 verwachten wij de definitieve versie. Dit ontwerp plaatsen wij dan op deze pagina.
Plannen voor energie-infrastructuur op zee en aanlandingen
Er zijn ook plannen voor de energie-infrastructuur op zee en de aanlanding van windenergie (van zee naar land). Meer informatie hierover vindt u op onderstaande pagina's:
Meer weten?
In de onderstaande documenten leest u meer over de visie van het kabinet voor windenergie op zee:
Vragen?
Heeft u nog vragen over windenergie op zee? Neem dan contact op per e-mail via: woz@rvo.nl
- Ministerie van Klimaat en Groene Groei